6.1 C
Pristina
Monday, March 8, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Foto e vitit 1944: Hamdi Abdurrahmani-Kafexhiu,ushtari i Hasan Prishtinës

Foto e vitit 1944: Hamdi Abdurrahmani-Kafexhiu,ushtari i Hasan Prishtinës

Në një video në kanalin Youtube e cila shpalos fotografi të vjetra të qytetit të Vushtrrisë gjindet edhe një fotografi e rrallë e ushtarit Hamdi Abdurrahmani Kafexhiu ,shkruan Inforculture.Info

Në një fotografi që sipas të gjitha gjasave është fotografi e shkëputur nga ndonjë gazetë ,thuhet se ai ishte ushtar i Hasan Prishtinës i cili kishte rënë heroikisht gjatë luftës së përgjakshme me me brigadat partizane serbe e bullgare në Picel të Bajgorës në nëntor të vitit 1944.

“Me krijimin e Forcave të Armatosura të Lidhjes së dytë Shqiptare të Prizrenit në vitin 1944 ai ishte emëruar komandant i batalionit “Hasan Prishtina” të komitetit të Kosovës për mbrojtjen e tokave shqiptare”-thuhet ndër tjera në fotografinë në fjalë.

Vlen të ceket se nëse kërkojmë për personalitetin Hamdi Abdurrahmani Kafexhiu mund të gjejmë shumë pak fakte,për të mos thënë fare.

Por, personalitetet e tilla që i dhanë gjakun e tyre tokave shqiptare përgjatë historisë duhet kujtuar e duhet shkruar gjithmonë për to./InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kisha e Shën Sofisë, mrekullia e panjohur e Shkodrës

NGA DOM ARTUR JAKU“Ndërmjet Dejës e Shatit të Mazrrekut gjenden gërmadhat e një kishe të bukur, me kybe...

Betejat bizantine në trevat e Shqipërisë së sotme

HISTORIA E ANA KOMNENANga Luan Rama/Një nga kronistët më të vjetër të kohës bizantine...

Kumbullat e thata dhe vetitë regjeneruese

Ngrënia çdo ditë e kumbullave të thata ndihmon në parandalimin e rënies së dendësisë kockore.Sipas disa studimeve shkencore...

Tush Palokaj,Heroi i cili mbrojti Sanxhakun nga hordhitë Çetnike

Xhelil ARIFI___________Është e njohur çika sanxhakase Amina Nurovic,e cila...

Recent Comments