6.1 C
Pristina
Thursday, January 21, 2021
Home KULTURË Rumiu-ç'është pjekuria shpirtërore

Rumiu-ç’është pjekuria shpirtërore

1. Është kur ndalojmë së përpjekuri për të ndryshuar të tjerët dhe kur përqendrohemi në ndryshimin e vetes.

2. Është kur ne i pranojmë njerëzit ashtu siç janë.

3. Është, kur ne kuptojmë se të gjithë janë të përshtatshëm, sipas perspektivës së tyre.

4. Është kur mësoni të thoni “lëreni të shkojë”.

5. Është kur ju jeni në gjendje të mos keni “pritshmëri” në një marrëdhënie dhe jepni nga vetja për kënaqësinë e dhënies.

6. Kur kuptojmë se atë që bëjmë e bëjmë për paqen tonë.

7. Është kur ndalojmë së treguari botës sa të zgjuar jemi.

8. Është kur ndalojmë së kërkuari miratimin e të tjerëve.

9. Është kur ndalojmë së krahasuari me të tjerët.

10. Është kur ju jemi në paqe me vetveten.

11. Pjekuria shpirtërore është kur jemi në gjendje të dallojmë midis “nevojës” dhe “dëshirës” dhe jemi të aftë të çlirohemi nga kjo dëshirë…

12. Pjekuria shpirtërore fitohet kur pushojmë së shtuari “lumturinë” gjërave materiale!

(Në shqip: Bajram Karabolli) /arratisje.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Nëna luaneshë sulmohet dhe përleshet me qentë e egër për ta shpëtuar këlyshin

Shalin Fernando ishte duke vizituar një zonë malore në Botswana, kur pa një luaneshë me të voglin, që ishte rrethuar prej një...

Lëngu i qepës, zgjidhja ideale për pastrimin e organizmit

Lëngu i qepës është një pije jo shumë e përhapur dhe me shumë gjasë e padëgjuar.Ky lëng ka një përdorim tërësisht mjekësor...

Këto produkte të kozmetikës duhet ruajtur në frigoifer

Në ditët e nxehta të verës, asgjë nuk na shijon më shumë se një gotë uji i ftohtë apo një frut i...

Dhimbja e gjurit, shkaqet dhe trajtimet natyrale

Dhimbja e gjurit që shfaqet kryesisht natën, mund të prekë kryesisht njerëzit që vuajnë nga artriti.Në raste të...

Recent Comments