6.1 C
Pristina
Tuesday, January 26, 2021
Home KËSHILLA Mos e hidhni lëvoren e mandarinës ,mësoni përfitimet që merrni prej saj

Mos e hidhni lëvoren e mandarinës ,mësoni përfitimet që merrni prej saj

Mandarina është një prej frutave më të shijshme, të lëngshme dhe përmban një sasi të konsiderueshme vitaminash dhe mineralesh, që e bëjnë të përsosur për t’a konsumuar gjtë ditës.

Loading…
Edhe pse vetë frutat janë të dobishme pak kush i di vlerat esenciale të lëkurës së tyre. Thuajse të gjtihë pasi e pastrojmë e hedhim poshtë lëkurën e mandarinës.

Por mësoni se si ajo përmirëson shëndetin tuaj.

– Një nga përfitimet kryesore është aftësia për të rregulluar nivelin e kolesterolit dhe glukozës. Gjithashtu përmirëson funksionin e mëlçisë dhe ndihmon në detoksifikim. Ndërkohë është një ilaç kundër infeksioneve të shumta si gripi dhe i ftohti.

-Trajton bronkitin dhe kollën e thatë

Lëreni lëkurën të thahet për disa ditë, shtypeni që të bëhet pluhur. Shtoni në një gotë me ujë të nxehtë 2 lugë nga pluhuri, lëreni të pushojë rreth një orë dhe më pas konsumoheni 3 herë në ditë për të lehtësuar simptomat e bronkitit.

Lehtëson bllokimin e hundëve

Shtoni disa lëvore mandarine në një tas me ujë të zier, pastaj mbështetuni mbi të dhe thithini avullin për 5-10 minuta. Kjo do të hapë rrugët e frymëmarrjes dhe do lehtësojë bllokimin e hundës.

Lodhjen dhe probleme me gjumin

Vendosni disa lëvore të thata të mandarines në një qese të vogël dhe mbani ato pranë jush. Në këtë mënyrë, aroma do të lehtësojë probleme të tilla si pagjumësia dhe lodhja.

Shkatërron kërpudhat në thonjtë

Masazhoni thonjtë me pluhurin e lëvozhgave të thata për të eliminuar infeksionet kërpudhore dhe për të parandaluar përsëritjen e tyre.

Trajton probleme të tretjes

Hidhni pak nga pluhuri i lëvozhgës së mandarinë në ushqimin tua. Kjo është një mënyrë e thjeshtë për të eliminuar çdo lloj problemi me tretjen.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Arsyet përse ju rëndon koka kur nuk pini kafe në mëngjes

Është zakoni i secilit prej nesh sapo ngrihemi në mëngjes. Mund të shmangim me siguri vaktin e mëngjesit por kurrësesi kafen.

Ja pse salca e domateve quhet ‘keçap’

Ja pse salca e domateve quhet ‘keçap’ Autori: Lajmi.net Fun, Kuriozitete21:47, 4 November 2016 Keçapi më i vjetër në botë, Heinz Tomato...

Si funksionon valixhja nukleare e Presidentit të SHBA-së?

Valixhja e zezë që e ndjek gjithmonë Presidentin e SHBA-së, është arma më e fuqishme e të gjitha kohërave. Ja se çfarë...

Sekreti i madh që fshehu ishulli më i largët në botë

Një nga ishujt më të largët të botës, pothuajse 2,000 kilometra nga toka më e afërt, është i mbuluar me akull pothuaj...

Recent Comments