Categories: KËSHILLA

Testi shtëpiak zbulon a keni probleme me gjëndrën tiroide!

Ju nevojiten vetëm Jodi dhe shkopthi për pastrim të veshëve!

Testi i jodit sipas G.P. Malakhovit, autor i njohur i librave për vetëshërim, është i dobishëm për të gjithë, posaçërisht për ata të cilët kanë probleme me gjëndrën tiroide, transmeton Telegrafi.

Në mbrëmje para se të flini gjumë merrni povidon-jod, i cili blihet në barnatore.

Njomeni në jod shkopthin për pastrim të veshit dhe vizatoni me jod në parallërën e dorës së majtë tri linja: të hollë, të mesme dhe të trashë.

Prisni që linjat të thahen në lëkurën tënde dhe shtrijuni të flini gjumë në krevat.

Në mëngjes shikoni dorën. Nëse është zhdukur vetëm linja më e hollë, do të thotë që te ju me jodin çdo gjë është në rregull.

Organizmi nëpërmjet lëkurës ka marrë aq jod sa ka pasur nevojë.

Nëse, pos linjës më të hollë,janë zhdukur edhe e mesmja dhe e trasha, do të thotë që nuk keni mjaftueshëm jod në organizëm dhe duhet t’i kushtoni kujdes gjendjes së organizmit tuaj.

Nëse janë zhdukur të tri linjat, do të thotë që keni mungesë të madhe jodi në organizëm dhe që ju është rrezikuar posaçërisht gjëndra tiroide.

Kjo metodë është plotësisht e parrezikshme, sepse organizmi nëpërmjet lëkurës merr vetëm aq jod sa i nevojitet. /Telegrafi/

In For Culture

Recent Posts

Porosia e letrarit malazez për popullin serb: “Shala nuk i dorëzon armët pa lënë kokat, dhe as kokat pa armët.”

SI TË DALËSH FITIMTAR ME SHQIPTARËT… Mark Milani ose Mark Miljanovi (1833-1901) ishte një ushtarak…

14 hours ago

Kisha e vjetër që u ruajt nga myslimanët

Në fshatin “Hysaj” në Gruemirë të Malësisë së Madhe ndodhen rrënojat e një kishe 600-vjeçare.…

14 hours ago

Familja patriotike e Mark Dedës në Berishë të Pukës

Mark Deda ishte kryefamiljari i kësaj familje i lindur më 1840. Ai ishte i martuar…

15 hours ago

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

2 days ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

2 days ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

3 days ago