Categories: SHKENCË/TECH

Mushkëritë e pacientit të infektuar me coronavirus! Kështu sulmon virusi dhe përse nuk ndihmon as respiratori

Fotografia e cila pasqyron realitetin virtual tregon sa shpejt coronavirusi përhapet nëpër mushkëri dhe çfarë dëmi u shkakton atyre

Mjekët e kanë vënë në respirator, mirëpo as respiratori nuk i ndihmoi, andaj është transportuar në Universitetin George Washington, transmeton Telegrafi.

Shumë shpejt është parë kontrasti i qartë midis indeve të shëndetshme dhe indeve të infektuara me virus – thotë dr. Keith Mortman, duke shpjeguar dallimin midis indit të kaltër, indit të shëndetshëm dhe indit të infektuar që janë shënuar me re të gjelbra.

– Dallimi është aq i dukshëm saqë nuk keni nevojë të jeni mjek për të parë dhe kuptuar që situata është serioze – ka thënë ky mjek, duke shtuar që virusi dukshëm nuk është izoluar në një krah të mushkërive, por është përhapur në të dy krahët.

Për këtë shkak të dy krahët e mushkërive janë të infektuar në atë masë, thotë ai, saqë nuk ka ndihmuar as respiratori.

Siç flet deri tani statistika, rreth 80 për qind e pacientëve nga coronavirusi do të provojnë simptoma të buta dhe infeksion. Pjesa tjetër prej 20 për qind duhet patjetër të shtrihet në spital, nga të cilët pothuajse 14 për përballen me gjendje të rëndë. Diç më shumë se 6 për qind janë në gjendje kritike.

– Fillon me infeksion, pastaj zhvillon inflamacion të mushkërive që me kalimin e kohës dëmton indet dhe bën dëm afatgjatë dhe do të mund të pamundësojë pacientët që edhe kur të shërohen të marrin frymë normalisht dhe me kapacitet të plotë. Ndonjëherë edhe për gjithë jetën – thotë dr. Mortman.

Coronavirusi fillon, pra, nga pjesa e sipërme e traktit respirator – hunda, goja, fyti dhe pjesa e sipërme e mushkërive, në pjesën e poshtme të mushkërive, ndërkaq pneumonia është inflamacion i pjesës së poshtme të mushkërive. Atëherë alveolat kryesisht mbushen me lëngje dhe qelb dhe vështirësojnë frymëmarrjen.

In For Culture

Recent Posts

Çfarë është sindroma Tourette?

Sindroma Tourette është një problem me sistemin nervor që i bën njerëzit të bëjnë lëvizje…

3 hours ago

Si u shndërrua Athina nga Pellazge në Greke

Straboni na tregon se si e morën grekët, Athinën pellazge! Asnjë provë e vetme nuk…

3 hours ago

Nuk i dini? Ja cilat janë produktet që nuk skadojnë pothuajse kurrë

Ekzistojnë disa produkte që nuk skadojnë kurrë. Ato mund të konsumohen në çdo kohë nëse…

3 hours ago

Shoferi i parë që u dënua me gjobë për tejkalim të shpejtësisë, ja sa km/h po voziste

Walter Arnold ka qenë duke drejtuar makinën “Arnold Benz Motor” Cariage, me 12 kilometra në…

3 hours ago

Çfarë janë Venomet?

Venomet janë e drejta kanunore e përpunuar gjatë shekujve në krahinat e Shqipërisë. Para pushtimit…

4 hours ago

12 foto të frikshme të qyteteve kineze ku nuk jeton asnjë njeri – arsyeja do t’ju befasojë

Në Kinë ekzistojnë qindra qytete që kanë çdo gjë që i nevojitet një jetese moderne…

4 hours ago