Categories: KËSHILLA

A po ndikon coronavirusi në gjumin dhe ëndrrat tona?

Miliona britanikëve u është thënë të punojnë nga shtëpia, dhe të qëndrojnë brenda.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kjo do të thotë se njerëzit po përjetojnë një ndryshim masiv të stilit të jetesës, si kufizimi i daljes në kinema, apo në ndonjë restorant.

Dhe jeta në bllokim mund të ketë gjithashtu një efekt në ëndrrat tona, sipas një eksperti.

Qëndrimi brenda në shtëpi për shkak të pandemisë së coronavirusit, mund të shkaktojë tek njerëzit endrra të shumta, intensive si dhe emocionale, thotë profesori Mark Blagrove, në departamentin e psikologjisë të Universitetit Swansea.

“Disa njerëz do të kenë një jetë më të mërzitshme se më parë”, është shprehur ai.

“ Disa të tjerë do të përballen me stres, ndoshta sepse e kalojnë ditën me të njëjtit persona”, ka thënë ndër tjerash.

In For Culture

Recent Posts

Çfarë është sindroma Tourette?

Sindroma Tourette është një problem me sistemin nervor që i bën njerëzit të bëjnë lëvizje…

22 hours ago

Si u shndërrua Athina nga Pellazge në Greke

Straboni na tregon se si e morën grekët, Athinën pellazge! Asnjë provë e vetme nuk…

22 hours ago

Nuk i dini? Ja cilat janë produktet që nuk skadojnë pothuajse kurrë

Ekzistojnë disa produkte që nuk skadojnë kurrë. Ato mund të konsumohen në çdo kohë nëse…

22 hours ago

Shoferi i parë që u dënua me gjobë për tejkalim të shpejtësisë, ja sa km/h po voziste

Walter Arnold ka qenë duke drejtuar makinën “Arnold Benz Motor” Cariage, me 12 kilometra në…

22 hours ago

Çfarë janë Venomet?

Venomet janë e drejta kanunore e përpunuar gjatë shekujve në krahinat e Shqipërisë. Para pushtimit…

22 hours ago

12 foto të frikshme të qyteteve kineze ku nuk jeton asnjë njeri – arsyeja do t’ju befasojë

Në Kinë ekzistojnë qindra qytete që kanë çdo gjë që i nevojitet një jetese moderne…

22 hours ago