Categories: KËSHILLA

Cila është temperatura ideale sezonale për dhomën e gjumit të fëmijës suaj?

Mënyra e vetme e komunikimit të një foshnje është përmes të qarit. Ata nuk mund t’ju tregojnë kur temperatura është shumë e nxehtë ose shumë e ftohtë, kështu që prindërit duhet të jenë në gjendje të njohin shenjat që ata japin për të mësuar nivelet e tyre të rehatisë.

Prindërit e rinj duan t’i bashkojnë fëmijët e tyre me batanije dhe t’i rrethojnë ata gjithmonë. Si pasojë, i porsalinduri juaj nuk ka nevojë të vishet gjatë gjithë kohës. Ju mund të rrisni shanset që fëmija juaj të vuajë nga sindromi i vdekjes së foshnjës, nëse ata mbinxehen. SIDA është një rrezik nga lindja deri në moshën gjashtë muajsh. Pra, si e përcaktoni temperaturën ideale për dhomën e gjumit të fëmijës tuaj? Moti sigurisht e bën mbajtjen e ekuilibrit më sfiduese.

Por, këtu janë disa këshilla se si mund të bëhet.

Mbajtja e temperaturës ideale në dhomën e foshnjës

Ekspertët shprehen se sfera më e mirë e temperaturës për dhomën e fëmijës tuaj është midis 20 – 28 gradë Celcius. Shumica e dhomave të gjumit nuk kanë një termostat të dedikuar pasi kontrollohet nga një njësi qendrore në shtëpi. Këshillohet të përdorni një termometër të lëvizshëm për të treguar temperaturën e kësaj dhome. Ju duhet të siguroheni që fëmija juaj nuk është shumë i ngrohtë ose shumë i ftohtë, pasi kjo mund t’i bëjë ata të pa rehatshëm. Një rregull i madh është që fëmija juaj të jetë i kënaqur në të njëjtën temperaturë me të cilën jeni të kënaqur ju. Nëse i porsalinduri ka tendencë të preferojë të jetë i freskët, atëherë mund të duhet të rregulloni temperaturën për ta akomoduar atë.

A është foshnja juaj shumë e nxehtë apo shumë e ftohtë

Ju duhet të shqetësoheni për mbinxehje pasi është çështje sigurie. Mënyra më e mirë për të treguar nëse fëmija juaj është shumë i nxehtë është të kërkoni shenjat. Duart dhe këmbët e një foshnje janë si pak matës të temperaturës. Kembet jane te ngrohta apo te ftohta? Këmbët e ftohta do të kthehen në një ngjyrë të kaltër, ndërsa këmbët që janë shumë të ngrohta mund të skuqen dhe djersiten. Shikoni për shenja si faqet e skuqura, flokët e lagur, djersitjen nga faqja e tyre si dhe të marrurit frymë rëndë. Kur këto shenja janë të pranishme, fëmija juaj po përpiqet t’ju tregojë se ata kanë shumë të ngrohtë.

Nëse e keni fëmijën tuaj të grumbulluar si burrito, atëherë atyre u duhet hapësirë ​​për të marrë frymë. Nëse fëmija juaj është i sëmurë, atëherë mund të shtoni një shtresë tjetër. Temperatura e trupit të tyre është duke luhatur, dhe ata nuk mund ta komunikojnë në mënyrë efektive këtë me ju. Kur fëmija juaj është i ftohtë, ju doni t’i ngrohni pa i bërë ato të nxehen. Nëse këmbët e tyre të vogla janë në një ngjyrë të kaltër, atëherë duhet të shtoni një shtresë dhe të shihni nëse përmirësohet. Mos harroni, mos e teproni sepse mund të bëni që ata të nxehen shpejt.

Mbani fëmijët tuaj të rehatshëm gjatë gjithë vitit

Gjetja e zonës ideale të temperaturës së rehatisë është e vështirë pasi ndryshon në sezonin e pranverës, verës, vjeshtës dhe dimrit. Ideja është që diapazoni është akoma 20-28 gradë Celcius pa marrë parasysh cilën kohë të vitit. Ju lutemi mos bini në grackën e shtimit të gjërave në krevat fëmijësh për rehati në muajt e dimrit. Ata nuk kanë nevojë për një jastëk, lodra ose batanije. Ju keni mundësinë të fikni TV në dhomën e tyre në mënyrë që ata të mos lodhen shumë.

In For Culture

Recent Posts

Njësitë çetnike të Ushtrisë së Mbretërisë Jugosllave kryen gjenocid ndaj 9200 sanxhaklinjve të pafajshëm në shkurt të vitit 1943

Nga Ismet Azizi: Krimi serbo-çetnik në Bihor gjatë kërshëndellave ortodokse! Programin e “Naçertanija” të Ilia…

13 hours ago

Buka më e mirë për rënien nga pesha

Buka është një nga produktet që nuk mungon asnjëherë në shtëpitë tona. Aroma e saj…

18 hours ago

Para Vlorës, flamuri i pavarësisë u valëvit… ku?

Pak orë, na ndajnë nga festa e madhe e pavarësisë së Shqipërisë.  Teksa qyteti i…

19 hours ago

A e largon kafeja dhimbjen e kokës?

Dhimbja e kokës ka efekt ngadalësues për të gjithë organizmin. Njeriu kërkon shpëtim të menjëhershëm…

19 hours ago

​Largoni dhimbjen e kokës pa ilaçe: Përbërësit e fshehtë i kemi të gjithë në shtëpi

Dhimbjet e kokës shpesh nuk shkaktohen nga sëmundje, por nga patogjenë që janë pjesë e…

19 hours ago

Mësoni vitaminat që ju mbrojnë nga COVID-19

Marrja e vitaminave është një nga mënyrat më të  mira për të luftuar çfarëdolloj sëmundjeje.…

19 hours ago