6.1 C
Pristina
Wednesday, January 20, 2021
Home KULTURË Gjama e Burrave, traditë e vjetër Iliro-Shqiptare (Foto)

Gjama e Burrave, traditë e vjetër Iliro-Shqiptare (Foto)

Fotografi të shkrepura nga antropologju gjerman Reimer Schulz në vitin 1937 në fshatin Theth të Shqipërisë. Në fotografi është paraqitur funerali i Ujk Vuksanit dhe gjama e burrave shqiptarë që e vajtojnë vdekjen e tij.

Gjama e burrave ndër shqiptarë ishte një rit mortor i cili aplikohej në rast të vdekjes. Malsorët shprehnin dhimbjen për familjarin, bashkluftëtarin, mikun apo për pjesëtarin e fisit me anë të britmave dhe vajtimeve dhe duke rrahur trupin me duar dhe grrisur fëtyrën.

Ky rit ishte traditë e lashtë ndër shumë popuj të vjetër. Mihal Apostoli përshkruan një ceremoni vdekjeje më 1467 në Shkodër dhe thotë se qanin me kuje me britma të forta burrat me grupe në këmbë dhe gratë se bashku të ulura.

Thotë se bërtisnin si Kretasit e lashtësisë në martesat e heronjve dhe në festat e perëndive. Edhe Lekë Dukagjini bëri gjamën për Skenderbeun në vitin 1468, duke rrahur gjoksin dhe duke shkulur flokët, një gjë të tillë bëri edhe Akili për vdekjen e Ptroklit kur u vra në luftën e Trojes nga prinici Trojan Hektori. /Inforculture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

5 arsyet përse nuk duhet ta lini asnjëherë mëngjesin pa ngrënë

Nëse mendoni të hiqni dorë nga mëngjesi për të rënë nga pesha, mendojeni mirë. Ka patur plot artikuj ku argumentohet rëndësia e...

Pse nuk duhet të nxehen veturat para se të niseni për diku?

Gjatë muajve të ftohtë të dimrit, kur duhet të udhëtoni diku, ju ndizni makinën të themi 10 ose 20 minuta më herët...

E tmerrshme/ Ky insekt vret 1 milionë njerëz në vit, për herë të parë u zbulua në këtë shtet

Në vitin 2019 në Gjirin Guantanamo u zbulua për herë të parë një mushkonjë e re, e cila mbante parazitë ose patogjenë...

Kush i mbron më mirë të dhënat, Android apo iPhone?

Studiuesit nga Universiteti Johns Hopkins kanë bërë një hulumtim interesant mbi dobësitë në kriptim të përdorura nga telefonat me sisteme operative Android...

Recent Comments