Categories: KËSHILLA

Roli i vitaminës C në parandalimin e virusit Covid-19

Vitamina C, sipas ekspertëve thuhet se nuk ka shumë mundësi të ndikojnë në betejën me koronavirus.

Në kohën e fundit nuk është hasur në asnjë hulumtim që suplementet e vitaminës C mund të ndihmojnë në parandalimin e Covid-19 tha Dr. William Schaffner, shkruan LiveScience.

“Nëse do të ketë një avantazh, të vitaminës C do të jetë shumë modeste,” tha Schaffner transmeton Gazeta Shneta.

Ndërsa nga ana tjetër FDA po bën thirrje drejt qytetarëve të Amerikës që të mos bie pre e reklamave që shtesat si zinku, çaji jeshil ose echinacea mund të ndihmojnë në parandalimin e koronavirusit.

Këtu janë, bashkangjitur dhe mendimet e profesionistëve shëndetësor që çdo rritje e dozës së suplementeve mund të ndikojë në efekte anësore të shprehura.

Andaj është bërë thirrje për qetësi dhe mbështetje të mendimit të profesionistëve dhe ekspertëve të fushës shkencore.

In For Culture

Recent Posts

4 arsyet më të zakonshme përse lulet dhe bimët vyshken, ja zgjidhja për çdo problem

Të kujdesesh për bimët e lulet në vazo duket mjaft e lehtë deri në momentin…

13 hours ago

“Shtëpia e Bardhë”, kur u vendos guri i parë i themelit dhe si u vendos ky emër

Ndërtimi i Shtëpisë së Bardhë nisi me gurin e parë të themelit, më 13 tetor…

13 hours ago

Nëse jeni djegur, ja masat urgjente për të mos mbetur shenja

Nëse aksidentalisht jeni djegur me hekur apo ju është derdhur kafeja e nxehtë, duhet të…

13 hours ago

Njerëzit që braktisën shkollën, por ndryshuan botën!

Një nga çmimet më prestigjiozë, që një person mund të marrë në rrugëtimin e jetës,…

14 hours ago

Mbajeni gripin dhe virozat sa më larg vetes duke shmangur këto gabime në të përditshmen tuaj

Moti i paqëndrueshëm, luhatjet e temperaturave, qëndrimi për një kohë të gjatë në ambiente të…

14 hours ago

Kosova në Ilirikun e vitit 1689

Historiani Jahja Drançolli, ka publikuar një pjesë të hartës së Ilirikut, marrë nga atlasi i…

14 hours ago