6.1 C
Pristina
Friday, January 22, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Poezi nga At Shtjefën Gjeçovi, Naim Frashërit

Poezi nga At Shtjefën Gjeçovi, Naim Frashërit

At Shtjefën Gjeçovi në vitin 1901 kishte shkruar poezi për Naim Frashërin, duke lavdruar veprën e tijë jetësore por njëkohësisht edhe duke ‘vajtuar’ vdekjën e tijë si humbje të madhe për Shqipërinë, në kohën kur vet populli shqipëtar kishte më së shumti nevojë për dije dhe ishte në fazen e zhvillimeve të mëdha historike dhe të rilindjes kombtare.

Naim Bujar Frashërit

joojjjjoojo

Nji dhimt në zemer po m’mundon.

Mendt s’i shof, si p’r her te kfillta.

Shpirtin n’jet, as ‘i send s’m’a gzon.

2.Rreth per rreth i shof t’errue

T’gjitha male t’vobeks Shqypni.

Rrezet dilli s’â tuj mjerue,

Zemrat, si p’rher m’na i përtri!

3.Asht zburit, ‘dhe drit’e hanes,

Krajatën ton, tuj mjerue,

I asht hup gaz’ i mirakanes,

Gj’mimet tona tuj veshgue

4. Burr shprit-madhi, na ka vdekun:

NAIM FRASHËRI trim bujar;

Vdek’ e Tij mbar na ka thekun,

Ç’n’u dur q’i madhi Atdhetar.

5. O Drit’ e bardh, shpejt prendove,

Ne na la me i derdhun lot:

Me t’duk’nin Tand, na vorfnove

N’vaj do tÇna shkojn ditt n’ket bot.

6. Dashnia t’shtyni, vdek’n me shkel

Per pshtim t’Shqypnis, jeta s’t’u dhimt;

Tash Shqypnia pa Ty ka ngel,

Me krah t’kput, e me zemr gjymt.

7. Na vdiqe, Drit, na la o Vlla,

T’met’nat ç’t’man, i lum’ aj dheu!

Punt’ ç’i nise, s’t shkuen vra m’vra,

N’bot t’njifen, t’i nef Atdheu.

8. Per Ty kjan e kndon Shqypnia

Kjan per Ty, qi s’t’ka ma n’jete;

Zemra i kndon, perse dia

Mas vdeks ate n’jet ka mete.

9. Emn’i Jot, s’ka m’u harrue,

Sa koh t’ndrrohet gjithesia

T’gjith Shqyptart kan me t’bekue,

Se p’r Ty. Shqypnis i erdh dia.

10 N’dashtni t’vendit qe shum i xet

Me shpirt per gjuh u mundove

N’pushim na qofsh! Se gja s’la met

Per lulzim t’gjuhs, mjaft punove.

11.E kur t’vin koha ç’p’e presim…

Vorr’i Jot ngrehet n’pomendtar

Kto fjal, ktij, n’ball do t’ja njesim:

<<NAIM FRASH’RI Â KTU SHQYPTAR!>

23.VIII.1901 Lkeni i Hasit

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A janë puçistë shqiptarët?

"SULLTANI I FUNDIT"Nga: Michele De Grece (fragment nga romani historik “Sulltani i fundit” mbi puçin në Perandorinë...

Simon Rrota: Si i mbrojti ushtria turke kristianët e Shkodrës

KUJTIMET E PIKTORITMarrëdhëniet e katolikëve e muslimanëve në Shkodrën e fillimshekullit të 20-të…Duhet...

Nëna luaneshë sulmohet dhe përleshet me qentë e egër për ta shpëtuar këlyshin

Shalin Fernando ishte duke vizituar një zonë malore në Botswana, kur pa një luaneshë me të voglin, që ishte rrethuar prej një...

Lëngu i qepës, zgjidhja ideale për pastrimin e organizmit

Lëngu i qepës është një pije jo shumë e përhapur dhe me shumë gjasë e padëgjuar.Ky lëng ka një përdorim tërësisht mjekësor...

Recent Comments