6.1 C
Pristina
Tuesday, January 26, 2021
Home KËSHILLA Temperatura normale e trupit nuk është ajo që dini

Temperatura normale e trupit nuk është ajo që dini

Sipas analizave të fundit rreth temperaturës normale të trupit, rezulton se për shkak të ndryshimeve fiziologjike, ajo ka rënë që nga shekulli i XIX-të

Shumica prej nesh e mat temperaturën vetëm kur kemi ethe si rezultat i ftohjes apo infeksioneve. Por temperatura e trupit mund të ndikohet nga shumë faktorë të tjerë, si nga mënyra e jetesës, nga mosha dhe temperatura e ambientit mund të ndikojë në mënyrën se si trupi shpërndan nxehtësinë.

Studiuesit shpjegojnë se temperatura e trupit tregon normën e metabolizmit, që lidhet me jetëgjatësinë dhe madhësinë e trupit.

Disa nga gjetjet e studiuesve përfshijnë:

– Temperatura e trupit të burrave sot, është mesatarisht 0.59°C m e ulët se ajo e një burri të lindur në shekullin e 19.

-Temperatura e trupit të grave është ulur me 0.32°C nga viti 1980 e deri më sot.

-Analiza gjeti një ulje prej 0.03°C në temperaturën mesatare në çdo dekadë.

“Ajo që na kanë mësuar teksa rritemi në lidhje me temperaturën normale të trupit (37°C), është e gabuar.”- thotë Dr. Julie Parsonnent, një profesore mjekësie si dhe autorja e studimit.

Megjithatë, për shkak të gjinisë, kohës, ditës dhe moshës, temperatura e secilit mund të ndryshojë.

Ajo që e ka shkaktuar këtë ulje të temperaturës normale të trupit është fakti se ne jemi ndryshe nga ajo që kemi qenë në të shkuarën.

Mjedisi në të cilin jetojmë ka ndryshuar, duke përfshirë temperaturën në shtëpinë tonë, kontaktin me mikroorganizmat dh ushqimi që hamë.

Për më tepër, Dr. Parsonnet beson se shkalla mesatare e metabolizmit që tregon se sa energji përdorin trupat tanë, ka rënë me kalimin e kohës. Kjo ulje mund të jetë shkaktuar nga rënia e inflamacionit.

Së fundmi, ajri i kondicionuar dhe rritja e temperaturave në të gjithë globin, kanë sjellë një temperaturë të qëndrueshme të ambientit, duke e bërë të panevojshme shpenzimin e energjisë për të mbajtur të njëjtën temperaturë trupi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja pse salca e domateve quhet ‘keçap’

Ja pse salca e domateve quhet ‘keçap’ Autori: Lajmi.net Fun, Kuriozitete21:47, 4 November 2016 Keçapi më i vjetër në botë, Heinz Tomato...

Si funksionon valixhja nukleare e Presidentit të SHBA-së?

Valixhja e zezë që e ndjek gjithmonë Presidentin e SHBA-së, është arma më e fuqishme e të gjitha kohërave. Ja se çfarë...

Sekreti i madh që fshehu ishulli më i largët në botë

Një nga ishujt më të largët të botës, pothuajse 2,000 kilometra nga toka më e afërt, është i mbuluar me akull pothuaj...

E gjeni dot SpongeBob mes gjithë këtyre Minions?

Lojërat e mprehtësisë së shikimit janë gjithmonë zbavitëse. Në këtë foto a arrini të gjeni dot mes një deti minionsh figurën mjaft...

Recent Comments