Categories: KURIOZITETE

Pse nuk mund të qeshim në fotografinë e pasaportës?

Në fotografinë e pasaportës, letërnjoftimit apo edhe mjeteve të tjera të identifikimit mund të vërejmë se dalim serioz, ndonjëherë edhe të zemëruar. Gjithashtu ndonjëherë edhe kemi qeshur me mënyrë se si kemi dalë në fotografinë e mjeteve tona identifikuese.

Por a e keni ditur ndonjëherë arsyen pse nuk mund të qeshim në fotot për pasaportë?

Sipas Regjistrit Kombëtar të Identifikimit dhe Gjendjes Civile (RENIEC) thuhet se:

“Një pasaportë duhet të ketë foto aktuale, madhësi të përcaktuar, sfond të bardhë, përballë, pa buzëqeshje, veshët të zbuluar, vetullngrysur, pa syze, pa modifikime, pa rroba, përveç kreut fetar.”

Sipas RENIEC, buzëqeshjet në këto fotografi mund të komplikojnë problemin me njohjen e fytyrës në sistem, transmeton albinfo.

Këshilltarit në Teknologjinë e aplikuar në menaxhimin publik dhe ish-Drejtori i Përgjithshëm i Menaxhimit të Informacionit të Ministrisë së Brendshme të Argjentinës, Eduardo Thill, thotë se kjo mund të evitojë problemin në të ardhmen, ndaj fotot duhen të jenë pa buzëqeshje dhe pa shprehi të tjera në fytyrë, sepse kjo mund të bëhet problem për identifikimin më vonë.

“Nëse realizimi i fotove do të jetë vetullngrysur dhe duke buzëqeshur, kjo do të gjenerojë një shkallë minimale të përputhshmërisë, dhe ajo do të pengojë njohjen e fytyrës”, ka thënë ai.

In For Culture

Recent Posts

Buka më e mirë për rënien nga pesha

Buka është një nga produktet që nuk mungon asnjëherë në shtëpitë tona. Aroma e saj…

9 mins ago

Para Vlorës, flamuri i pavarësisë u valëvit… ku?

Pak orë, na ndajnë nga festa e madhe e pavarësisë së Shqipërisë.  Teksa qyteti i…

33 mins ago

A e largon kafeja dhimbjen e kokës?

Dhimbja e kokës ka efekt ngadalësues për të gjithë organizmin. Njeriu kërkon shpëtim të menjëhershëm…

34 mins ago

​Largoni dhimbjen e kokës pa ilaçe: Përbërësit e fshehtë i kemi të gjithë në shtëpi

Dhimbjet e kokës shpesh nuk shkaktohen nga sëmundje, por nga patogjenë që janë pjesë e…

50 mins ago

Mësoni vitaminat që ju mbrojnë nga COVID-19

Marrja e vitaminave është një nga mënyrat më të  mira për të luftuar çfarëdolloj sëmundjeje.…

1 hour ago

Spastrimi etnik ndaj shqiptarëve të Follolinës dhe Prespës me ndihmën e ushtrisë franceze (Foto)

Fotografitë e sjellura më poshtë tregojnë historinë e dhimbshme të spastrimit etnik të shqiptarëve të…

3 hours ago