Categories: KURIOZITETESOCIALE

Përgjigja epike që i dha Tito presidentit amerikan, kur i tha se duhani është i ndaluar në Shtëpinë e Bardhë

Në vitin 1971 Josip Broz Tito, Presidenti i Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë kishte shkuar në Shtëpinë e Bardhë për një takim pune me presidentin e atëhershëm të Amerikës Richard Nixon.

Gjatë këtij takimi Tito thuhet se nxori një cigare dhe teska po e ndizte ndërhyri presidenti amerikan duke ia kujtuar se në Shtëpinë e Bardhë cigaret janë të ndaluara, ndërsa Tito e përgëzoi atë dhe vazhdoi me të tijën.

-Zoti Tito, ne nuk pijmë cigare këtu në Shtëpinë e Bardhë. Na është ndaluar me ligj.

-Lum si Ju! -i përgjigjet Titoja dhe vazhdon tymosjen i qetë.

Josip Broz Tito ishte një Politikan Jugosllav dhe Sekretar i Përgjithshëm i Lidhjes së Komunistëve të Jugosllavisë, Kryeministër dhe President nga viti 1945 e deri më 1980.

Pseudonimin ‘Tito’ e mori ne vitin 1934, kur ai u kthye ne atdhe dhe u ba anëtar i Byrosë politike të Partisë Komuniste të Jugosllavisë.

Si Marshalli Tito behet në luftën e Dytë botërore, partizanët komunist luftonin kundër pushtuesve nazistat gjerman dhe fashistat italiane, dhe kunder fashiste kroata ustaše, dhe monarkistet serb Çetnikët. Pas luftës, ai u bë Kryeministër i pare ne vitin(1945-53), dhe më në fund President shtetit (1953-80) deri në vdekjen e tij.

Ai ka ndjekur një politik te Bashkimit Sovjetik, një politik te pavarur dhe ka qenë në vend që prej viteve 1950, si nje nga prijesit kryesor shtetesh e lëvizjes së jo-linjë të Shteteve.

In For Culture

Recent Posts

Se Shqypnia u rrudh e vogël – poezi nga Gjergj Fishta

Kishin Hyp Nji Rreze DilliAi Shen Pjetri e Ai Shen MhilliE Po Flisnin Per i…

18 hours ago

Kur Mehdi Frashëri projektonte sistemin me 7 banka për Shqipërinë

Në vitet ’20, ka pasur debate të shumta për krijimin e bankës kombëtare që do…

18 hours ago

“Hilet e marketingut”, kjo është arsyeja pse frutat dhe perimet në supermarkete janë gjithnjë të dukshme në hyrje

Kur hyjmë në një supermarket, pothuajse gjithmonë jemi të përshëndetur nga frutat dhe perimet shumëngjyrëshe…

18 hours ago

Çfarë ishte “Taksa e Karantinës”, që u aplikua në Shqipëri për 50 vite?

Shqipëria është përballur disa herë më epidemi, kryesisht murtaje dhe kolere. E në këtë kushte,…

19 hours ago

Ushqimet që ju ndihmojnë të zbutni simptomat e alergjisë

Ekspertët thonë se simptomat e alergjisë dhe astmës mund të zbuten me anë të ushqimit:…

19 hours ago

Misteret e një shpelle afër Permetit,është banuar 5500 vjet më parë

Vendbanimi shpellor i Bënjës ka hyrë herët në historinë e arkeologjisë shqiptare, qysh më 1954…

19 hours ago