6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home KËSHILLA Hulumtimet sjellin rezultat shqetësues për pajisjen për tharjen e duarve

Hulumtimet sjellin rezultat shqetësues për pajisjen për tharjen e duarve

Në të mirën e njerëzimit duke u munduar të jemi më shoqërorë me natyrën dhe ta ruajmë atë, ne kemi krijuar gjera të shumë të mira.

Makineria për tharjen e duarve që përdoret në tualete, mund të konsiderohet si zbulim i fundit. Kjo sepse janë eliminuar letrat e tualetit që përdoreshin për tharjen e duarve, raporton “DailyHealthPost”.

Sipas shkencëtarëve këto makineri për tharjen e duarve nuk janë aspak të mira për shëndetin tuaj. Ato vendosen në tualete dhe gjatë qëndrimit thithin ajrin dhe bakteret e ndryshme. Pas tharjes së duarve të gjitha ato baktere transmetohen në duart tona.

Për sa baktere bëhet fjalë?

Gjatë një kërkimi, ekspertët bënë testimin për 30 sekonda të një makinerie për tharjen e duarve e cila ishte e ndezur tek dhoma e ndërrimeve, dhe pjesa e dytë, dy minuta në të njëjtën dhomë por makineria e ndalur. Rezultatet ishin shumë befasuese.

Nga ky hulumtim doli që tharësi i duarve të kishte 18 deri në 60 baktere, derisa makineria ishte e ndalur, në të gjendej një baktere.

Nga këto hulumtime shihet qartë që letra e tualetit është më shumë higjienike për të tharë duart.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Një artikull i “The Science of Us”, shpjegon arsyet se përse disa persona djersitin më shumë

Nga Albert Vataj Persona të ndryshëm për arsye nga më të ndryshmet shpesh djersijnë...

Gjallesat që arrijnë të maskohen mrekullisht në natyrë

Deri tani kemi njohur vetëm kameleonin, ose ai ka qene i vetmi prej atyre qe mund te maskohej mrekullisht ne natyre, përfshi...

Zenobia “padronia flokëzezë e shkretëtirës siriane”, gruaja që krijoi një perandori të fuqishme

Ngjyra e lëkurës së saj ishte e zeshkët, dhëmbët i kishte të bardhë si margaritarë, sytë të zinj dhe me shkëlqim. Ishte...

Kryengritja Arbërore 1432-1436 ishte një seri konfliktesh mes Arbërve dhe Perandorisë Osmane

Kryengritja Arbërore 1432-1436 ishte një seri konfliktesh mes Arbërve dhe Perandorisë Osmane. Pas pushtimit të kështjellave të viseve perëndimore Arbërve në fillim...

Recent Comments