Categories: SHKENCË/TECH

Lajm i keq për të gjithë ju që e mbushni baterinë e iPhone në 100%

Shmangni mbushjen e iPhone me 100% ngarkesë, nëse nuk doni të shkatërroni jetëgjatësinë e baterisë.

Mbushja e iPhone tuaj me ngarkesë të plotë vazhdimisht e vendos baterinë nën stres serioz dhe do të bëjë që degradimi i celularit tuaj të bëhet më i shpejtë, raporton “The Sun”, transmeton lajmi.net.

Bateritë iPhone, si funksionojnë?

iPhonët e Apple, dhe pajisjet më moderne përdorin bateri litium jon. Kjo tregon se ato përmbajnë një kimikate që ngarkon, shkarkon, dhe degradon me kalimin e kohës.

Një bateri litium joni nuk do të zgjasë përgjithmonë, dhe do të humbasë kapacitetin aq më shumë që e përdorni. Pas rreth 500 cikleve të ngarkimit të plotë (d.m.th. 100% në 0% dhe përsëri rezervë), një bateri e telefonave të mençur do të kishte 80% kapacitet në krahasim me gjendjen e saj të re.

Pra, një iPhone që dikur zgjati 20 orë mund të zgjasë vetëm 16 orë pas dy vjetësh.

Pse duhet të shmangni mbajtjen e iPhone tuaj në ngarkim të plotë?

Kur iPhone juaj është plotësisht i ngarkuar, bateria është në gjendje shumë të stresuar. Kjo shkatërron përbërësit e baterisë me kalimin e kohës, duke zvogëluar përfundimisht jetëgjatësinë e saj. Si mund të shmangni ngarkimin e plotë të iPhone?

Gjatë ditës, është e lehtë, thjesht shmangni mbushjen e iPhone tuaj të kyçur pasi të jetë i plotë. Nuk është një ide e keqe ta heqësh celularin tuaj me tarifë prej 80%.

Për fat të mirë, Apple ka shpikur një veçori të zgjuar të AI-së në telefonin tuaj të quajtur “Ngarkimi i Baterisë së Optimizuar”.

In For Culture

Recent Posts

Foto e rrallë: Momenti kur Adolf Hitler i shpallë luftë Shteteve të Bashkuara (Foto)

Pas sulmit japonez në Pearl Harbor, Gjermania ka ndjekur shembullin e tyre duke i shpallur…

33 mins ago

Pesë mitet rreth bombës atomike të Hiroshimas

Nga Gregg Herken “Washington Post” Në 6 gusht të vitit 1945, Shtetet e Bashkuara hodhën…

37 mins ago

Në këto vende të botës, asnjë turist nuk lejohet të shkelë. Arsyet interesante!

Ja disa nga vendet më të njohura dhe misterioze ku askush nuk shkon asnjëherë. Duket…

1 hour ago

Lambertz: “Historia e vërtetë e njerëzimit do të jetë e shkruar, vetëm kur ajo do të shkruhet me pjesëmarrjen e shqiptarëve”

23 thënie që të huajt i kanë shkruar për prejardhjen e shqiptarëve -Nikolla Jorga: “Populli…

1 hour ago

E vërteta e shtëpisë më të veçuar në botë(Foto)

Mbi një ishull të largët, në arkipelagun e Vestmannaejarit, pranë brigjeve jugore të Islandës, ndodhet…

2 hours ago

SPATA / SHPATA Qyteti mesjetar i emëruar nga Gjin Bua Shpata !

Shkruan Shqipe Hoxha. Since the Middle Ages, Spata has been inhabited by Arvanites. The town…

2 hours ago