Categories: ART

Në 21 vjetorin e vrasjes së tij, hapet galeria me emrin ”Kadri Kadriu”

Nesër bëhen 21 vjet nga vrasja e piktorit të mirënjohur mitrovicas, Kadri Kadriu.

Kadri Kadriu ishte njëri nga piktorët më të njohur shqiptar, i cili u vra nga forcat serbe më 11 Mars 1999.

Në kujtim të jetës dhe veprës së tij, familja Kadriu në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon disa aktivitete, në kuadër të hapjes së galerisë me titull “KADRI KADRIU”.

Një gjë të tillë e ka bërë të ditur Qendra Rajonale për Trashegimi Kulturore – Mitrovicë përmes një postimi në faqen e tyre në facebook.

Postimi i plotë:

Familja Kadriu në përkrahje të Ministrisë së Kulturës, Rinis dhe Sportit në shenjë përkujtimi dhe respekti për jetën dhe veprën e Heroit të Kosovës Kadri Kadriu

organizon:
Hapjen e Galerisë “KADRI KADRIU”

Agjenda:

Ora 11:00: Homazhe
(Varrezat në Suhodoll)
Ora 12:20: Hapja e Ekspozitës të piktorit
Kadri Kadriu
Ora 12:30: Promovimi i Poezive të
Kadri Kadriut ( audio inçizime)

Datë:
11 Mars 2020
Vendi:
Kroi i Vitakut – Mitrovicë

In For Culture

Recent Posts

Flamuri i Isës në Kosovë, SIMBOLI 108-VJEÇAR

Kulla e vjetër është ende sot në Boletin, fshatin në veri të Kosovës. Ndërsa heroi,…

10 hours ago

7 këshilla nga mjekët që diabetikët duhet të ndjekin gjatë pandemisë

Nuk kanë qenë të pakta lajmet mbi pandeminë dhe kujdesin ndaj vetes në këtë periudhë.…

10 hours ago

Spastrimi etnik ndaj shqiptarëve të Follolinës dhe Prespës me ndihmën e ushtrisë franceze (Foto)

Fotografitë e sjellura më poshtë tregojnë historinë e dhimbshme të spastrimit etnik të shqiptarëve të…

10 hours ago

Kujtimet e panjohura të Edit Durhamit: Kush e tradhtoi Shkodrën?

Rënia e Shkodrës në duart e malazezëve dhe qëndrimi i Fuqive të mëdha “Lufta për…

11 hours ago

Malësori që luftoi për mbrojtjen e Plavës e Gucisë por u helmua me kafe(Foto)

Shoqëroi Edith Durham nëpër Veri/ Fotoja e Nik Lek Pepajt nga Kelmendi, malësori që luftoi…

12 hours ago

Rozmarina/ Si ta përdorni për mushkëritë?

Vlerat dhe përfitimet që marrim nga rozmarina janë të shumta duke filluar që nga pamja…

12 hours ago