6.1 C
Pristina
Tuesday, May 11, 2021
Home SHKENCË/TECH

SHKENCË/TECH

Sa ar e argjend prodhonte Trepça

-Dhe historiku i gjigandit ekonomik të Kosovës -Çka raportoja para 20 viteve, në 9 tetor 1996, dhe para 19...

Përdoruesit mund të eksportojnë postimet e Facebook në WordPress

Përdoruesit e Facebook aktualisht kanë mundësi të eksportojnë fotot dhe videot në Google Photos. Gjithashtu edhe në Backblaze, Dropox dhe Koofr.

‘Toka po rrotullohet më shpejt’, fenomeni i pazakontë që po çudit shkencëtarët

Edhe vetë planeti, thotë USA Today, kërkonte që ta linte sa më shpejt pas 2020-ën; sipas të përditshmes së njohur amerikane, Toka...

Studimi/ Si është formuar sistemi diellor

Sistemi diellor është formuar në dy faza: kjo është hipoteza e sugjeruar nga të dhënat e reja dhe një simulim, i aftë...

A është e ligjshme të përdorësh dhunën, për të ruajtur paqen?

FILOZOFIA POLITIKE NË "10 MËNYRA" Shteti, kontrata sociale, drejtësia, ligji, dhuna… Tema që na kredhin në zemër të nocioneve...

Studimi: Rreth 5200 ton pluhur hapësinor bie çdo vit në Tokë

Shkencëtarët janë të informuar prej kohësh për pluhurin hapësinor bie vazhdimisht në Tokë, megjithëse ishte e vështirë të përcaktohej saktësisht në sasia...

Si prodhohen vaksinat dhe pse ka kaq shumë mungesa?

Prodhimi masiv i vaksinave është i ndërlikuar. Ka pasur dy qasje të gjera për prodhimin në shkallë të gjerë të vaksinave Covid....

Fluturon me sukses helikopteri i NASA-s në Mars

NASA ka njoftuar se ka rezoltuar i suksesshëm fluturimi i parë i helikopterit në Mars. Ingenuity quhet helikopteri që arriti këtë sukses...

Si të ruani lehtë fjalëkalimet në iPhone?

Apple gjithmonë ka theksuar që privatësia e përdoruesit është shumë e rëndësishme, dhe kjo konfirmohet nga sistemi për ruajtjen e lehtë dhe...

Zbulohet super-Toka e re që rrotullohet rreth një ylli xhuxh të kuq

Në vitet e fundit ka pasur një studim shterues të yjeve të xhuxhëve të kuq për të gjetur ekzoplanetë në orbitë rreth...

Doli me logon e gabuar, iPhone 11 Pro shitet për 2.700 dollarë

Është e rrallë të shikosh ndonjë gabim prodhimi në një telefon iPhone, e megjithatë, duket se te disa iPhone 11 Pro logoja...

Instagrami sjell risi në mbrojtje të shëndetit mendor

Instagrami ka zbuluar se do t’i japë përdoruesve opsionin për të fshehur pëlqimet në postimet e tyre, në përpjekje për të mbrojtur...

Most Read

Cilat shtete janë ende sot në komunizëm?

Një shtet me një popullsi më shumë se 11 milionë banorë. Kontrolli i ekonomisë nga shteti pothuajse e ka falimentuar qeverinë, e...

Shkencëtarët kanë zbuluar një gjë të re të mahnitshme në lidhje me ujqërit(Video)

Një projekt nga Universiteti i Minesotas, misioni i të cilit është të kuptojë më mirë sjelljen e ujqërve, eksperimentoi me këto kafshë...

Eksperimenti i pazakontë që çoi në shpikjen e vaksinës së parë

Lia konsiderohej kohë më parë një sëmundje e tmerrshme ngjitëse, që shkaktonte dhembje të mëdha trupi, temperaturë të lartë, dhembje fyti, koke,...

Cili është grupi më i rrallë i gjakut?

Vetëm 43 persona në botë e kanë grupin e gjakut Rezus nul ose invalid, një tip gjaku që është i ngjashëm me...