6.1 C
Pristina
Tuesday, May 11, 2021
Home SHKENCË/TECH

SHKENCË/TECH

Fazat e Hënës, si ndryshojnë ato dhe çfarë karakteristika kanë

Faza henore ose faza e hënës eshte forma e pjeses se ndriçuar (ndriçuar nga dielli) , si shihet nga nje vezhgues ne...

E magjishme/Ju sjellim pamjen e Qellit në 360 gradë dhe mund ta eksploroni vet(Foto)

Pamje e Qellit tonë në 360 gradë. Qiellin dhe objektet mund ti shikoni në 7 lloje pamjesh, Gamma Ray, X-Ray, Dukshme, Hidrogjen a, Infra e...

Kontinentet janë krijuar 500 milionë vite më herët sesa është menduar – Zbulimi që ndryshon mendimin si evoluoi jeta në Tokë

Gjithçka që kemi ditur deri më sot mund të jetë plotësisht gabim, thonë shkencëtarët. Çarjet mes kontinenteve filluan të...

Imazhi i NASA-s që të lë pa frymë, tregon një ‘Det të Dunave’ magjike në Mars

Laboratori i Jet Propulsionit të NASA-s ka lëshuar një imazh të një deti me duna të errëta, të skalitur nga era në...

Foto mahnitëse e Diellit/ Është një nga më të qartat që është bërë nga Toka

Kjo fotografi me të kuqe gjaku të Diellit mendohet të jetë një nga fotot më të qarta të bëra ndonjëherë nga toka.

10 truke për të hequr dorë nga varësia ndaj celularit

Varësia nga celularët është tashmë një dukuri e përhapur. “Shumica e njerëzve kontrollojnë telefonin e tyre çdo 15 minuta...

Uji në Mars u zhduk rreth 3 miliard vjet më parë

Uji nga planeti Mars u zhduk rreth 3 miliard vjet më parë. Ky është zbulimi i fundit nga Sonda Cuirosity që ndodhet...

Kina projekton super qytetin e së ardhmes, do të jetë mrekulli infrastrukturore

Një “qytet i ardhshëm” i ri është vendosur të shpërthejë në Kinën jugperëndimore, duke shfaqur një dizajn urban që synon të ndërthurë...

Helikopteri që fluturoi për herë të parë në Mars, kapi tani imazhin e parë me ngjyra

Pra kështu duket pamja kur fluturon në planetin Mars. Helikopteri Ingenuity kapi imazhin e tij të parë me ngjyra...

Inteligjenca artificiale gati të realizojë “biseda” me Albert Einsteinin

Zëri i fizikanit me famë botërore Albert Einstein do të rijetëzohet. Falë rezultatit të një eksperimenti të dy kompanive zëri i tij...

NASA krijon oksigjen për frymëmarrje në planetin Mars

Një instrument në reverin e NASA-s në Mars ka bërë oksigjen nga dioksidi i karbonit prej atmosferës së këtij planeti.

“Goldilocks”, zbulohet një vrimë e zezë jashtëzakonisht e rrallë

Zbulohet një vrimë e zezë jashtëzakonisht e rrallë. Shkencëtarët bëjnë me dije se ky zbulim i jashtëzakonshëm mund të ndihmojë shkencën për...

Most Read

”Hej, Kaçanik, o shkëmb e gur, Vritesh e pritesh për flamur,..” – Beteja e Kaçanikut

Sabit Jaha: BETEJA E KAÇANIKUT E VITIT 1910 II Beteja e Kaçanikut u zhvillua ndërmjet kryengritësve shqiptarë nën udhëheqjen...

Ja pse besohej që patkoi i kalit është fatndjellës

Ekzistojnë disa arsye, se përse njerëzit e periudhës mesjetare, besonin se patkonjtë e kuajve ishin fatndjellëse. Së pari ato ishin prej hekuri,...

Fermeri ndryshon aksidentalisht kufirin mes Belgjikës dhe Francën

Një fermer në Belgjikë ka ndryshuar aksidentalisht kufirin e vendit të tij me Francën. Fermeri ishte duke ecur në pyll kur guri...

Fotografi e vitit 1900/Një çift shqiptar në Myzeqe(Foto)

Myzeqe me 1900.'' Burri i Krishter me Nusen ''.Foto e bere nga. P. Carl.Carli njihet per shumë shkrime të lashtësisë së Ilirisë,...