RETROSPEKTIVË

Si i “shpëtoi” Shqipëria borxhit 7 miliardësh të Perandorisë Osmane

Në fund të shekullit të 19-të Perandoria Osmane po përballej me një situatë ekonomike të pafavorshme që e detyroi qeverinë…

1 week ago

Shqiptarja që punoi në vitin 1920 pranë Kryqit të Kuq Amerikan(Foto)

Kthim në histori, e konsideron ambasada e SHBA-së në Tiranë postimin e një fotoje të vitit 1920 të një vajzë…

1 week ago

1922, kur Shqipëria përpiqej të furnizonte me libra shkollat shqipe jasht vendit

Shqipëria u anëtarësua në Lidhjen e Kombeve në dhjetor të 1920 dhe pas vendimit përfundimtar të Konferencës së Ambasadorëve shteti…

1 week ago

Porti i Durrësit në vitet 1960–1970(Foto)

Periudha e viteve 1960 – 1970 në portin e Durrësit dëshmohet edhe në fotot e mëposhtme, të cilat pjesërisht janë…

1 week ago

Njihuni me spitalin e parë shqiptar, daton që nga viti 1831

Në vitin 1831 në qytetin e Shkodrës hyri në funksion spitali i parë shqiptar. Ky spital fillimisht ishte në shërbim…

1 week ago

Arvanitasi që fitoi maratonën e parë në historinë e Lojërave Olimpike

Spiridon Luisi, ujëshitësi i fshatit që fitoi medaljen e parë të artë për Greqinë në histori, në Olimpiadën e parë,…

1 week ago

Foto të rralla të 1913/ Kur oficerët caristë shkelnin për herë të parë Shqipërinë

Nga Armand Plaka Praninë e tyre në Shqipëri shumëkush e lidh apriori me vitet ’50 të shekullit të shkuar, e disa…

1 week ago

Artisti që vuajti 7 vjet në Spaç pse pa në ëndërr Enver Hoxhën

Në fundin e viteve ’70-të, teksa shkruante veprën e tij të famshme “Nëpunësi i Pallatit të Ëndrrave”, shkrimtarit të famshëm…

1 week ago

Audio e rrallë, dëgjoni shprehjet e vjetra të shqipes arvanitase

Mençuria dhe urtësia e një populli lexohen lehtë në shprehjet që ai trashëgon brez pas brezi. Filozofia e shprehjeve që…

2 weeks ago

Epidemia e kolerës së vitit 1916 në rrëfimin e Atë Anton Harapit

Nga Ardian Ndreca Tek libri Andrra e Prêtashit, i botuem në Romë në vitin 1959 prej sivllaut të tij Danjel Gjeçaj,…

2 weeks ago