6.1 C
Pristina
Tuesday, May 30, 2023

InForCulture

3371 POSTS0 COMMENTS

Kuriozitet: Metali i quajtur Galium mund të shkrihet në dorën tuaj

Ekziston një metal i quajtur Galium që mund të shkrihet në dorën tuaj, sepse pika e nivelit të shkrirjes të këtij metali...

Retrospektivë: Prishtina e viteve 1945 – 1975 (Foto)

Retrospektivë: Prishtina e viteve 1945 - 1975 (Foto) /Trungu & InforCulture.info https://www.facebook.com/qazim.namani/posts/pfbid0zgs4916WzcpcMy5xs7nB7eTcmVMBBabuBrSMCbLNn8teVCWU7Tedmet9o76GdXajl

Fjalimi i plotë i Mit’hat Frashërit në Lidhjen e Kombeve

Nga: Aurenc Bebja, Francë “Société des nations” ka botuar, me 1 janar 1923, në faqet n°46 – 47, fjalimin...

Ndjesia se ditët po kalojnë më shpejtë nuk është krejt e gabuar thonë shkencëtarët

Në vitet e fundit mbase jeni ndjerë sikur koha po kalon më shpejtë sesa më parë. Sipas shkencëtarëve kjo ndjesi nuk është...

Shqiptarët në tokën arabe dhe hekurudha Damask – Medine e Sulltan Abdulhamidit II

Abdullah Klinaku Krahas vështirësive të mëdha politike, ushtarake e financiare që kishte shteti Osman, sulltan Abdulhamidi II kishte nisur...

Pleqësia Mirditës – Drejtuesit e Kryengritjes Shqiptare të Mirditës për Pavarësi 1880

Pleqësia Mirditës – Drejtuesit e Kryengritjes Shqiptare të Mirditës për Pavarësi 1880.Në Gravurë janë: Mustafa Ajasi, Marko Populli, Preç Deda, Lorenc Gurakuqi,...

𝗙𝗼𝗿𝗺𝗮𝘁 𝗲 𝘃𝗲𝘀𝗵𝗷𝗲𝘀 𝗽𝗼𝗽𝘂𝗹𝗹𝗼𝗿𝗲, 𝗮𝗿𝗴𝘂𝗺𝗲𝗻𝘁 𝗶 𝘃𝗮𝘇𝗵𝗱𝗶𝗺𝗲𝘀𝗶𝘀𝗲 𝗜𝗹𝗶𝗿𝗼-𝗦𝗵𝗾𝗶𝗽𝗿𝗮𝗿𝗲

Nga ✍️: prof. Zymer MehaniPërveç argumenteve gjuhësore dhe arkeologjike, në dobi të vazhdimësisë iliro-shqiptare, vlen të përmendet se edhe shkencat tjera, kanë...

Në Lin gjurmë vendbanimesh palafite 7,500-vjeçare

DËSHMITË ARKEOLOGJIKE Në Lin, Pogradec, ka hyrë në fazën e dytë, puna për zbulimin e vendbanimit palafit, që mendohet...

Legjenda e gjashtë mijë krushqve të ngrirë

Balada popullore na kthen në kohë të vjetra. Një gëzim i madh, si bashkimi i dy të rinjve, kthehet në fushë-betejë dhe...

Historiani Martin Segoni: Skënderbeu u quajt mbret i gjithë Maqedonisë dhe krahinës së tij!

NGA: ANISA PAPLEKA Për të ndriçuar në përgjithësi, një epokë të caktuar apo një personalitet të veçantë, të shquar në...

TOP AUTHORS

3765 POSTS0 COMMENTS
13409 POSTS0 COMMENTS
0 POSTS0 COMMENTS
0 POSTS0 COMMENTS
3371 POSTS0 COMMENTS

Most Read

Një avokat amerikan pranon përdorimin e inteligjencës artificiale për hulumtimin e një rasti

Një avokat nga Nju Jorku po përballet me një seancë gjyqësore të tij pasi firma e tij përdori mjetin AI ChatGPT për...

Ndikimi që ka në trupin tuaj mosmarrja e sasisë së nevojshme të pemëve dhe perimeve

Rregulli artë i ushqyerjes së shëndetshme është që vaktet tona duhet të jenë të ylberta, në sensin e ngjyrave dhe larmishmërisë së...

Tito kishte spiunë edhe në BBC

Grupi i spiunëve, i cili udhëzohej nga shërbimi informativ i UDB-së, është infiltruar në vitet ’50 të shekullit të kaluar në gjigantin...

Ardhja e Osmanëve dhe fundi i sllavizimit

Pikënisja e çfarëdo studimi të historisë së shtetit osman dhe të sundimit osman në truallin shqiptar dhe atë evropian, duhet të jetë...