6.1 C
Pristina
Monday, March 27, 2023

InForCulture

2958 POSTS0 COMMENTS

Rezultatet e gërmimeve në varrezën tumulare të Pazhokut – Namik Bodinaku

Konstruksioni më i zakonshëm e më tipik i varreve në Pazhok, është ai me gropë të thjeshtë, të hapur në dheun e...

Kur u vendosën shqiptarët e parë në Britani, mes tyre dhe Konica

Historia e shqiptarëve në Mbretërinë e Bashkuar nis në fillim të shekullit të 20, kur një grup i vogël i shqiptarësh mbërriti...

Lashtësia dhe prejardhja e tupanit

Shkruan: Demir Krasniqi Pa dyshim se njëri ndër instrumentet më të lashta të muzikës, është tupani, i cili nëpër krahina...

Ahmet Delia …“ Te Halili janë hi shkinia, Bërtasin robt, piskasin fëmija, Po na i ndien Ahemt Delia “…

Nga Mehmet Bislimi Qysh prej Lidhjes së Prizrenit e deri te viti 1912, ka qenë periudha e intensifikimit të...

Kështu u ndërtua Mitrovica në kohën e Perandorisë Osmane, këto ishin lagjet e para

Me formimin e vendbanimit të ri orintal – kasabës, Mitrovica më shpejt zhvillohet dhe fiton karakterin e selisë të pushtetit të ri...

Letër e rrallë autografike e Skënderbeut dërguar Bujarisë së Republikës së Sienës në Itali!

Jahja Drancolli 571 vjet më parë (8 gusht 1451): Letër e rrallë autografike e Skënderbeut dërguar Bujarisë së Republikës...

A po e vret teknologjia nostalgjinë?

Nga Sam Leith Trendi më i fundit në mesin e pasardhësve të Gjeneratës Z – pra ata që kanë lindur midis viteve 1997 dhe 2012 – është postimi i “videove të vjetra” në TikTok. Është njëlloj si një...

Kuriozitet: Metali i quajtur Galium mund të shkrihet në dorën tuaj

Ekziston një metal i quajtur Galium që mund të shkrihet në dorën tuaj, sepse pika e nivelit të shkrirjes të këtij metali...

Retrospektivë: Prishtina e viteve 1945 – 1975 (Foto)

Retrospektivë: Prishtina e viteve 1945 - 1975 (Foto) /Trungu & InforCulture.info https://www.facebook.com/qazim.namani/posts/pfbid0zgs4916WzcpcMy5xs7nB7eTcmVMBBabuBrSMCbLNn8teVCWU7Tedmet9o76GdXajl

Fjalimi i plotë i Mit’hat Frashërit në Lidhjen e Kombeve

Nga: Aurenc Bebja, Francë “Société des nations” ka botuar, me 1 janar 1923, në faqet n°46 – 47, fjalimin...

TOP AUTHORS

0 POSTS0 COMMENTS
3765 POSTS0 COMMENTS
13400 POSTS0 COMMENTS
0 POSTS0 COMMENTS
0 POSTS0 COMMENTS
2958 POSTS0 COMMENTS

Most Read

Cili është gabimi që bëjnë agjëruesit iftar dhe syfyr?

Tregon nutricionisti Agron Rexhepi Doktor Agron Rexhepi, i cili me profesion është nutricionist i ftuar në emisionin “Libero”, ka...

NASA: Pse Hëna po largohet dalëngadalë nga Toka?

Në një zbulim të rrallë, shkencëtarët kanë zbuluar se Hëna po largohet dalëngadalë nga Toka. Hëna është i vetmi satelit natyror që...

Pashallëqet shqiptare, dividi dhe kama e shkruesit të Ali Pashë Tepelenës

Pashallëqet shqiptare, dividi dhe kama e shkruesit të Ali Pashë Tepelenës - Nga Dorian Koçi Në mjediset e Muzeut...

Po shkatërrohet pllaka “Dardanus” qëllimisht? Arkeologët shqiptarë përplasen me ata maqedonas

Një gurë varri në të cilën shkruante emri “Dardanus”, njëri prej fëmijëve të Epikratit, po trazon ndjenjat e shqiptarëve të Maqedonisë së...