6.1 C
Pristina
Wednesday, July 17, 2024

admin admin

2493 POSTS0 COMMENTS
http://admin

Si u nxor nga va.rri Enver Hoxha, në vitin 1992

  Kastriot Dervishi, i cili ka qenë drejtor i Arkivës së Ministrisë së Brendshme për disa vite, ka publikuar kohë më parë disa foto nga...

Si ndikon kafja tek dhimbja e kokës, cila është doza e saktë ditore që ju duhet të konsumoni

  Mbarëvajtja e të gjithë organizmit është çelësi i një jete të gjatë e për ta arritur këtë një stil jetese i shëndetshëm është gjithnjë...

Doktorët me urdhër të prerë! “Para se të pini kafen në mëngjes, kini parasysh këto pesë gjëra”

  Vjen një lajm i mirë për të gjithë konsumuesit e kafesë: Është e mirë për trurin, lëkurën dhe trupin. Këtu janë 5 arsye të mira...

Krijesa më e rrezikshme në Tokë s’është peshkaqeni, madje as vetë njeriu! Do të mbeteni pa fjalë!

  Krijesa më vdekjeprurëse në botë nuk është ajo që mund t’ju shkojë në mendje. Në blog-un e Bill Gates në 2016 u publikua një grafik...

“E nget kalin si një shqiptar”, për cfarë e përdornin francezët këtë shprehje?

  Egzistojnë dokumente italiane që rrëfejnë për lavdinë që kishte kalorësia shqiptare. Një nga ato dokumente tregon se si Skënderbeu e shpëtoi mbretin Ferdinand të...

Ky është një nga ushqimet që sjell rrezikun më të madh nga kanceri. Ndaloni së ngrëni menjëherë!

  Kanceri është emri i zakonshëm që përfshin një sërë sëmundjesh të lidhura me një proces të pakontrolluar që vërehet në ndarjen e qelizave. Mund...

Një letër e fshehur 194 vjet sfidon versionin e historisë mbi fundin e Ali Pashës

  Falë një bashkëpunimi me Auron Taren dhe studiuesin kosovar Bejtullah Destani, gazeta DITA sjell nesër në versionin print për herë të parë një dokument...

Pamjet e rralla të deportimit të hebrenjve të Janinës

  Për arsye të paqarta, nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme greke deri më tani kanë mësuar pak për periudhën e Luftës së Dytë...

FOTO: Ngjarja e rëndë e 22 nëntorit ’89: Si u kthye një aksion humanitar, në një tragjedi me 23 të vdekur

  22 nëntor 1989… Helikopteri MI-4 koduar me shifrën “650” ishte ngritur në ajër me urgjencë pas alarmit se diku në Qafën e Llogorasë, një...

Disa fotografi që do t’ju “turbullojnë sytë dhe mendjen”

  Disa fotografi mund të jenë “mashtruese”, duke paraqitur “më shumë se sa duket realisht”. Madje, edhe ata me vëmendje të madhe ndaj detajeve të tilla...

TOP AUTHORS

2493 POSTS0 COMMENTS
1 POSTS0 COMMENTS
7 POSTS0 COMMENTS
5572 POSTS0 COMMENTS
17299 POSTS0 COMMENTS

Most Read

Sa kohë duhet të qëndroni në diell?

A është e keqe nxirja e diellit për ju? Nxirja e diellit nuk është pa rreziqe, pasi qëndrimi shumë kohë në diell, mund të çojë...

Dy gra amerikane në Veriun e Shqipërisë në vitin 1919

– Dy fotografi që publikohën për herë të parë – NGA NDUE DEDAJ Asnjëherë nuk duhet menduar se çdo dëshmi të së shkuarës e kemi në muze,...

Dostojevski dhe Migjeni

Nga Agron Tufa Shumë fije e lidhin Migjenin me Dostojevskin, po në mënyrën më të drejtpërdrejtë Migjenin e lidh me idhullin e tij “Ëndrra e Raskolnikovit”...

PRESHEVA, EMËRTIMI DHE VJETËRSIA E SAJ

Shkruan: Xhemaledin SALIHU Lugina e Presheves mund të quhet edhe Krahinë e Preshevës, siç po e quajnë shumë studiues që po marrin pjesë në Konferencat shkencore...