6.1 C
Pristina
Thursday, December 7, 2023

admin admin

385 POSTS0 COMMENTS
http://admin

Vlerat e bukës së zezë për organizëm më të fortë

  Buka, mund të jetë një produkt i zakonshëm por sipas sipas Raportit Global të Industrisë së Bukës, vazhdon të mbajë vendin e parë në...

Tanke e nëndetëse, ja pasuria e ushtrisë shqiptare në vitet ’80

  Kolonel Pëllumb Zaimin, ish-punonjës shkencor dhe ish-pedagog në Akademinë Ushtarake flet për vlerën monetare të sektorit të mbrojtjes së viteve ’80. Pasuria marramendëse e...

Studiuesi arbëresh:Fjala ‘arvanite’ ka një kuptim ‘të poshtër’, një kuptim ofensiv

  I ftuar në Spotlight , në Vizion Plus, studiuesi i njohur arbëresh at’ Antonio Belushi ka ndarë shqetësimin se si po humbet gjuha arbërishte...

Pjetër Bogdani me Kelmendasit u fut në Prishtinë

  Shkruan nga Gani Mehmetaj Kur ushtria austriake hyri në Prishtinë, s’pati nevojë të shkrepte asnjë shishane. Në qytetin më të madh të Rrafshit të Dardanisë,...

A është më mirë të hiqen bajamet apo jo?

  Bajamet supozohet të mbrojnë trupin nga sëmundjet. Si pjesë e sistemit imunitar, ata njohin patogjenët dhe i luftojnë ato. Por bajamet nuk janë gjithmonë...

Ju duket sikur dikush është në dhomë kur po flini? Zbuloni çfarë ndodh në të vërtetë

  Ka disa arsye pse mund të ndieni një prezencë në dhomë derisa jeni duke fjetur. Jeni shtrirë dhe sapo jeni gati të flini, keni...

Shqiptarët dhe hebrenjtë në Kosovë gjatë sundimit serbë 1912-1945

  SHKRUAN: QAZIM NAMANI Bazuar në burimet historike, kuptojmë se ndër qytetet e Kosovës, që ma shumë jetonin hebrenj ishin Prishtina dhe Mitrovica. Hebrenjtë në Mitrovicë...

Bala, luftëtari legjendar i epokës Kastriotiane

  SHKRUAN: LUTFI ALIA, SIENA ITALI Në shekullin XV, Arbëria u trondit nga sulmet e vazhdueshme të hordhive barbare të Perandorisë Osmane. Janë të njohura masakrat...

Vitamina E, një aleat i çmuar i shëndetit tonë

Është shumë e dobishme në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit dhe gjithashtu një antioksidant i fuqishëm. Ja cilat janë ushqimet që e...

​A e dini se çfarë do të thotë shenja femërore në tualet? Nuk është një fustan, siç mendojnë shumica

  Shenja e mashkullit ka pantallona, shenja e femrës është me një fustan – të paktën ne menduam kështu deri vonë, derisa Axosoft me bazë...

TOP AUTHORS

385 POSTS0 COMMENTS
1 POSTS0 COMMENTS
7 POSTS0 COMMENTS
5572 POSTS0 COMMENTS
17299 POSTS0 COMMENTS

Most Read

Kur mbreti i Anglisë George ll i kërkonte halifes muslimane të Andaluzisë Hishami lll, Bursa stutudimi për studentët anglezë

Letra daton vitin 1028: Zbulohet letra e mbretit të Anglisë Xhorxhit të II-të që i dërgoi Halifit të Andaluzisë, Hishamit të III-të. Në këtë letër,...

Planet për vendosjen e hebrenjve në Shqipëri

Daut Dauti Para disa ditësh gazeta izraelite ‘Haaretz’ botoi një artikull që kishte të bëjë me planin e vitit 1935 të gazetarit britanik, Leo Elton,...

Gjendja e arsimit në Kosovë sipas statistikave të vitit 1931: Rreth 80%-90% të pashkolluar apo analfabetë!

Jahja Drancolli Pas Luftës së Parë Botërore, Kosova, siç e kemi theksuar edhe në disa raste të tjera, u ripushtua nga Mbretëria e Serbisë dhe...

Zgjidhja për erën e keqe të hudhrës është pikërisht në frigoriferin tuaj

  Shumë njerëz janë të vetëdijshëm për vetitë e shëndetshme të hudhrës, por pavarësisht kësaj, ata shmangin ngrënien e saj për shkak të erës së...