Fluturimi në hapësirë ​​nuk është asgjë tjetër veçse i sigurt, dhe kërkimi për të eksploruar kufirin përfundimtar vjen me rreziqe të mëdha për astronautët që drejtojnë karikimin. Por a i kushton vërtet jetën njerëzve fluturimi në hapësirë?

Po, 21 njerëz kanë vdekur në hapësirë, tha për ‘Live Science’ Nigel Packham, drejtor i asociuar i NASA-s për sigurinë dhe sigurimin e misionit.

Pesë misione fluturimi në hapësirë ​​– tre nga NASA dhe dy nga Bashkimi Sovjetik – kanë përfunduar me fatalitet.

Aksidentet janë zakonisht një kombinim i rrethanave të pazakonta, gabimeve të pajisjeve, gabimeve njerëzore, politikës dhe menaxhimit,” tha Jim Hermanson, një profesor i aeronautikës dhe astronautikës në Universitetin e Uashingtonit në Seattle.

Dy fatkeqësitë më vdekjeprurëse përfshinin misionet e anijeve kozmike të NASA-s. Në janar 1986, anije kozmike Challenger shpërtheu 73 sekonda në nisje, duke vrarë ekuipazhin e saj prej shtatë personash, duke përfshirë Christa McAuliffe, një mësuese në New Hampshire në bord si pjesë e Projektit Mësues në Hapësirë ​​të NASA-s. Aksidenti ishte rezultat i temperaturave jashtëzakonisht të ftohta në Kepin Canaveral, gjë që bëri që disa nga ngjitësit e raketës të humbnin fleksibilitetin.

“Gazi i nxehtë doli dhe u dogj në rezervuarin e karburantit dhe shkaktoi një shpërthim masiv”, tha Hermanson për Live Science. ‘Menaxhmenti ishte gjithashtu pjesërisht fajtor, pasi udhëheqja vazhdoi me nisjen kundër paralajmërimeve të disa inxhinierëve të NASA-s’-, shtoi ai.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here