Një studim i ri thotë se të heqësh vetëm një lugë çaji kripë në ditë ka të njëjtin efekt si marrja e ilaçeve për presionin e gjakut.

 

Në studimin e botuar në Gazetën e Shoqatës Mjekësore Amerikane, studiuesit nga Qendra Mjekësore e Universitetit Vanderbilt, Mjekësia Northwestern dhe Universiteti i Alabamës ekzaminuan marrjen e kripës dhe presionin e gjakut të 213 individëve të moshës 50 deri në 75 vjeç për tre javë, raporton “People”.

 

Për javën e parë, studiuesit matën presionin e gjakut të pjesëmarrësve, ndërsa ata qëndruan në dietën e tyre normale. Javën e dytë ata e matën atë ndërsa ishin në një dietë me natrium të lartë. Më pas, javën e fundit, ata matën presionin e gjakut ndërsa individët ishin në një dietë me pak natrium.

 

Pas përfundimit të studimit, bashkë-studiuesja Norrina Allen, PhD, profesoreshë e mjekësisë parandaluese në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Northwestern Feinberg, tha në një deklaratë për shtyp se 70 deri në 75% e individëve patën një ulje të presionit të gjakut.

Në studim, u zbulua gjithashtu se presioni i gjakut i pjesëmarrësve ra një javë pasi ata ndoqën dietën me pak natrium. Allen shkroi: “Është veçanërisht emocionuese që produktet që kemi përdorur në dietën me pak natrium janë përgjithësisht të disponueshme, kështu që njerëzit kanë një mundësi reale për të përmirësuar shëndetin e tyre duke përmirësuar dietën e tyre në këtë mënyrë”.

 

Gjatë dietës me natrium të ulët, pjesëmarrësit e ulën marrjen e kripës me rreth 1 lugë çaji në ditë. Sipas Ashchi Heart & Vascular Center, 1 lugë çaji kripë është e barabartë me 2300 mg natrium. Në faqen e tyre të internetit, ata shpjegojnë se, mesatarisht, amerikanët hanë më shumë se 3,400 miligramë natrium çdo ditë.

“Shumica e individëve të moshës së mesme dhe të moshuar konsumojnë një dietë që është shumë e lartë në natrium”, tha Deepak Gupta, MD, profesor i asociuar i Mjekësisë në VUMC dhe bashkë-studiues kryesor, në një deklaratë për “Fox News Digital”.

 

Sipas Qendrave për Kontrollin e Sëmundjeve, shumë njerëz duhet të marrin ilaçe për të mbajtur presionin e gjakut në nivele të shëndetshme. Presioni i lartë i gjakut mund të rrisë shanset e një personi për të zhvilluar sëmundje të zemrës ose për të pasur një atak në zemër ose goditje në tru.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here