Shëndeti i përgjithshëm varet kryesisht nga një dietë e ekuilibruar që siguron të gjithë lëndët ushqyese të nevojshme. Konsumimi i rregullt i frutave dhe perimeve të freskëta, drithërave dhe proteinave pa yndyrë është thelbësor për të mbajtur trupin në formë të mirë. Kjo është arsyeja pse dietologia Emily English theksoi tre ushqime që ka gjithmonë në frigorifer për një shëndet më të mirë të përgjithshëm.

Ajo foli për Mirror se si përqendrimi në shëndetin e zorrëve është çelësi për të jetuar një jetë të shëndetshme dhe të gjallë. Kur ajo bën blerjet e saj javore të ushqimit, ajo mendon të shtojë shumë ngjyra në vaktet e saj, në vend që të mendojë për kaloritë. “Mos jetoni me frikë të vazhdueshme për atë që nuk duhet të hani, përqendrohuni në atë që mundeni”, këshilloi ajo. Këto janë tre ushqimet që ajo i veçoi, shkruan Index.hr.

Kosi grek

“Mund ta blini në çdo supermarket dhe është një përbërës super i gjithanshëm. Unë e përdor atë si bazë për salcat e sallatave dhe e ha vetëm si meze të lehtë. Unë shpesh shtoj manaferrat, arra dhe farat ose gjalpin e arrave për një ëmbëlsirë të shijshme”, thotë English.

Sipas saj, kosi grek ka kalcium, vitamina B dhe proteina, që është një mënyrë e shkëlqyer për të marrë shumë lëndë ushqyese nga vetëm një ushqim.

Proteinat e përgatitura më parë

“Ato janë të lehta dhe një opsion i shkëlqyeshëm kur jeni në presion për kohën. Blerja e burimeve të proteinave të përgatitura paraprakisht, duke përfshirë karkaleca, pulë, salmon, proshutë ose tofu, është një mënyrë e shpejtë për të përforcuar një salcë sallate ose makarona,” shpjegon ajo.

Speci i kuq

“Speci i kuq është plot me vitaminë C. Në fakt, ka më shumë vitaminë C se një portokall. Kjo perime e thjeshtë dhe e lirë është e mrekullueshme për imunitetin dhe kolagjenin. Specat mund të gatuhen ose hahen të papërpunuara”, thotë dietologia. Plus, shton ai, janë perfekte për t’u zhytur në humus, kështu që mund t’i kapni me nxitim ose t’i kapni për drekë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here