Pastrimi natyral i organizimit nënkupton largimin e toksinave dhe mbeturinave të krijuara jashtë trupit tuaj, për t`u ndier të shëndetshëm dhe të rifreskuar.

Ka shumë metoda natyrale që mund të përdorni për të pastruar trupin tuaj.

Nëpërmjet ushqimit të shëndetshëm dhe ujit

Pini shumë ujë – rritja e konsumit tuaj të ujit është një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëni kur përpiqeni të pastroni trupin tuaj natyrshëm. Ju duhet të synoni të pini së paku 8 gota ose 2 litra ujë gjatë gjithë ditës. Ju gjithashtu mund të hani fruta dhe perime me një përmbajtje të lartë të ujit, të tilla si shalqi, luleshtrydhe, kastravec dhe domate.

Pirja e ujit largon toksinat dhe papastërtitë nga sistemi juaj duke ndihmuar të dy veshkat dhe zorrën për të ruajtur funksionet e tyre normale – eliminimin e mbeturinave.

Uji gjithashtu bën një punë të madhe për ta mbajtur lëkurën më të shëndetshme dhe më të re, duke parandaluar rrudhat dhe duke pastruar ngjyrën.

Konsumoni sa më shumë fibra – fibra është ushqimi numër një për mbajtjen e funksionit të duhur të tretjes dhe, si i tillë, është një pastrues fantastik natyror. Ushqimi më shumë fibra ndihmon trupin të shpëtojë veten nga toksinat, dhe materialet e tjera të dëmshme të mbeturinave që janë ndërtuar në traktin e tretjes me kalimin e kohës.

Rritja e konsumit tuaj të fibrave ndihmon në pastrimin e trupit tuaj duke stimuluar lëvizjet e rregullta të zorrëve, duke ju lënë ndjenja të lehta dhe të shëndetshme. Burimet më të mira natyrore të fibrave përfshijnë drithërat, kokrra dhe oriz, fruta të freskëta dhe perime, fasulet, thjerrëzat dhe bajamet.

Shmangeni kafeinën dhe alkoolin – Kafeina dhe alkooli janë dy substanca që duhet të shmangen sa më shumë që të jetë e mundur gjatë procesit të pastrimit. Toksinat që gjenden në kafe dhe alkool mund të dëmtojnë funksionin e mëlçisë dhe veshkave, gjë që mund të parandalojë trupin tuaj që të jetë në gjendje të pastrojë veten në mënyrë të natyrshme. Kur trupi juaj nuk është në gjendje të pastrojë veten, gjasat për paraqitjen e problemeve serioze shëndetësore si diabeti dhe obeziteti janë një rrezik i mundshëm.

Kafja shpesh ekspozohet ndaj herbicideve dhe pesticideve gjatë procesit në rritje, mund të kontribuojë në dehidratim dhe nuk ka përfitime të dukshme shëndetësore në trup. Nëse keni nevojë për një kafeinë për të shkuar në mëngjes, çaji jeshil është një zgjedhje shumë më e mirë, pasi ajo siguron një sasi të vogël të kafeinës dhe antioksidues të rëndësishëm për shëndetin tuaj.

Kufizojeni marrjen e karbohidrateve të thjeshta – karbohidratet e thjeshta si orizi i bardhë, buka dhe makaronat janë të varfra nga ana nutritive, ata do t’ju bëjnë të ndiheni të ngopur fillimisht, por kjo plotësi shoqërohet me një kulm dhe më pas rënien e sheqerit në gjak, gjë që është e keqe për nivelet tuaja të energjisë dhe shëndetin e përgjithshëm. Përveç kësaj, karbohidratet e thjeshta janë shpesh të mbushura me preservativë, të cilat mundësojnë zhvillimin e toksinave.

Për të kapërcyer këtë problem, kaloni të hani më shumë ushqime me përmbajtje të lartë të fibrave dhe karbohidratet komplekse, të tilla si ato të gjetura në perimet si patate, bukë të integruar, pasta dhe drithëra, orizi dhe bishtajore.

Karbohidratet komplekse janë shumë më të dobishme për sistemin e tretjes dhe do të ndihmojnë në pastrimin etoksinave.

Konsumonimë shumë superushqime – megjithëse ju duhet të kufizoni futjen tuaj të ndonjë ushqimi të përpunuar gjatë pastrimit, duhet të përpiqeni të hani sa më shumë superushqime të jetë e mundur. Këto janë ushqime të caktuara që kanë përfitime të jashtëzakonshme shëndetësore, të cilat përfshijnë ndihmën e trupit tuaj duke përshpejtuar procesin e spastrimit, këtu bëjnë pjesë: hudhra, panxhari, kalë (lakër jeshile) dhe limoni. Por nuk duhet anashkaluar dhe: boronicat, mollët, lakërishtat, selinon, lakrën e Brukselit, karotat, papaja dhe orizin integral.

Pini çajra bimorë – pirja e çajrave bimorë është një mënyrë e shkëlqyeshme për të rritur futjen tuaj të lëngjeve, të cilat bëjnë pastrimin natyraltë organizmit. Disa prej çajrave më të dobishëm që mund të pini, përfshijnë:çaji jeshil, çaji i blirit, çaji i boronicës etj.

Konsumoni ushqime organike – frutat dhe perimet bio apo të prodhuara organikisht dhe prodhimet organike të mishit dhe produkteve të qumështit. Megjithëse prodhimi organik është më i shtrenjtë por përgjithësisht i lirë nga pesticidet sintetike dhe plehrat kimike.

Duke ngrënë vetëm ushqime të prodhuara në mënyrë organike, ju kufizoni ekspozimin e trupit tuaj ndaj kimikateve të dëmshme të përfshira në pesticide të tilla dhe substanca të tjera të përdorura në prodhimin e ushqimeve jo-organike.

Nëpërmjet stilit të jetesës

Ndërpriteni konsumin e duhanit – pirja e duhanit është një nga gjërat më të këqija që mund të bëni për të futur toksina në trupin tuaj. Përveç nikotinës, shumica e markave tregtare të cigareve përmbajnë mbi 4000 kimikate të tjera toksike. Edhe pasi të keni lënë duhanin, këto toksina do të zgjaten në trupin tuaj për pak kohë. Për këtë arsye – pirja e duhanit duhet të jetë gjëja e parë që duhet të shikoni kur përpiqeni të pastroni trupin tuaj në mënyrë natyrale.

Angazhohuni me aktivitete fizike – aktivitet e rregullta fizike janë një nga mënyrat më të shëndetshme dhe më të natyrshme për të pastruar trupin. Kjo është për shkak se stërvitja ndihmon trupin të jetë në lëvizje dhe e mban funksionimin në kapacitet të plotë. Kjo ju ndihmon për të humbur peshë, duke liruar toksinat nëpërmjet djersitjes.

Flini mjaftueshëm – megjithëse nuk është përgjegjës për pastrimin e trupit në vetvete, gjumi është gjithsesi thelbësor për ruajtjen e funksionit normal të trupit dhe për të jetuar një jetë të shëndetshme. Trupi juaj ka nevojë për gjumë për t’u shëruar dhe riparuar vetë pas streseve dhe tensioneve të jetës së përditshme. Duke bërë 7-8 orë gjumë një natë ju e ndihmoni trupin tuaj të përgatitet për të nesërmen, duke i dhënë më shumë energji për aktivitete ditore dhe zgjedhje të tjera të shëndetshme jetese.

Gjumi gjithashtu është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, pa të cilin trupi juaj nuk do të ishte në gjendje të merret me viruset, bakteret dhe toksinat e dëmshme.

Njerëzit që janë të privuar nga gjumi janë në rrezik më të lartë për zhvillimin e sëmundjeve të zemrës, sëmundjeve të veshkave, presionit të lartë të gjakut, diabetit dhe obezitetit.

Menaxhoni stresin – Stresi mund të ndikoj në shëndetin tuaj të përgjithshëm për tu sëmurë më lehtë, pasi ajo dëmton lirimin e hormoneve të mira dhe parandalon trupin tuaj të funksionojë në nivelin optimal të tij. Pa këto hormone të mira, trupi juaj mban toksina, të cilat mund të shkaktojnë që ju të ndiheni të lodhur dhe në depresion, duke çuar në shtimin e mëtejshëm të peshës dhe në zgjedhje jo të shëndetshme jetese. Yoga dhe meditimi janë zgjedhje të mëdha për njerëzit, të cilët përpiqen të ulin nivelin e stresit. Duke u fokusuar vetëm në frymëmarrjen tuaj, ju pastroni mendjen, e cila, nga ana tjetër, ka një ndikim pozitiv për trupin tuaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here