Një sulm në zemër mund të ndryshojë gjithë jetën tonë. Kardiologët shohin drejtpërdrejt se si sëmundjet e zemrës mund të zvarriten me kalimin e kohës dhe çfarë ndryshimi mund të bëjë parandalimi.

Kështu ata zbuluan zakonet që praktikojnë për të mbajtur zemrën e shëndetshme.

Ata ecin shumicën e ditëve të javës

Kardiologu Marc Eisenberg dhe kardiologia Nieca Goldberg thonë se ata përfshijnë një rutinë ushtrimesh në jetën e tyre të përditshme duke ecur në këmbë për në punë.

Goldberg ecën tetë kilometra në ditë, dhe Eisenberg rreth 40 minuta një rrugë për në zyrë. Të dy ecin me një ritëm të shpejtë për të përfituar zemrën.

“Rrahjet e zemrës ime rriten kur eci sepse ec shumë shpejt. Është e rëndësishme që njerëzit të bëjnë ushtrime që ndihen të natyrshme dhe të lehta për ta”, thotë Goldberg për TODAY. Ai gjithashtu ngas një biçikletë stërvitje të paktën tre herë në javë, bën ushtrime dhe Pilates, shkruan Index.hr.

Ata shmangin yndyrnat e ngopura

“Një ushqim me kolesterol të lartë, si vezët, nuk rrit domosdoshmërisht kolesterolin tuaj. Është në fakt një ushqim i pasur me yndyra të ngopura,” shpjegon Eisenberg.

Mjekët thonë që për këtë arsye të shmangni proshutën, gjalpin, ushqimet e skuqura dhe produktet e qumështit me yndyrë të plotë.

Ata flenë mjaftueshëm

Kardiologët i japin përparësi gjumit shtatë deri në tetë orë çdo natë. Mungesa e gjumit është e lidhur me presionin e lartë të gjakut dhe shtimin në peshë, thotë Goldberg. Kjo për shkak se nivelet e kortizolit, një hormon që ndihmon në rregullimin e sheqerit në gjak, metabolizmit dhe presionit të gjakut, janë më të larta te njerëzit me mungesë gjumi, gjë që çon në shtim në peshë dhe më shumë yndyrë në bark, shton Eisenberg.

Ata bëjnë çdo ditë diçka që i largon nga stresi

“Të gjithë janë të ndryshëm, kështu që unë do t’i inkurajoja njerëzit të gjejnë atë që funksionon për ta dhe ta bëjnë atë”, këshillon kardiologu Sandeep Jauhar.

I pëlqejnë ushtrimet aerobike dhe të qenit në natyrë. Të gjithë mjekët thonë se aktiviteti fizik është qetësuesi kryesor i stresit. Të shkosh në shtëpi nga puna në fund të ditës dhe të hysh në ajër të pastër është shumë relaksuese, thotë Goldberg.

I përmbahen dietës mesdhetare

Goldberg dhe Eisenberg fokusohen në ngrënien e shumë frutave dhe perimeve dhe përdorimin e vajit të ullirit si pjesë e një diete mesdhetare.

Një menu ditore për Goldberg përfshin bollgur me mjedra, boronica dhe arra për mëngjes; sallatë salmon i pjekur në skarë për drekë; dhe proteina pa yndyrë me perime për darkë. Ëmbëlsira përbëhet nga fruta. Kafeja është gjithashtu në meny, por ëmbëlsuesit jo.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here