Lloje të caktuara ushqimesh njihen për përfitimet e tyre shëndetësore dhe ndikimin pozitiv në shëndetin e përgjithshëm. Ato duhet të hahen rregullisht në mënyrë që të kenë efekt në organizëm. Dietologia Kara Lydon theksoi gjashtë ushqime që me konsum të rregullt mund të ndikojnë në forcimin dhe mbështetjen e imunitetit gjatë gjithë vitit.

Kërpudhat

Hulumtimet e publikuara në revistën Nutrients treguan se mungesa e selenit mund të shkaktojë rritje të ndjeshmërisë ndaj infeksioneve virale dhe kërpudhat janë perime që përmbajnë këtë lëndë ushqyese. Gjithashtu, kërpudhat përmbajnë riboflavinë dhe niacinë, të cilat janë të rëndësishme për mbështetjen e sistemit imunitar.

Patatja e ëmbël

Patatet e ëmbla dhe ushqimet e tjera me ngjyrë portokalli, si karotat, kungujt dhe kungulli, përmbajnë antioksidantin beta-karoten. Ato janë të pasura me vitaminë A, e cila është e nevojshme për rregullimin e forcës së lëkurës dhe ndihmon në luftimin e baktereve dhe viruseve, shkruan Index.hr.

Bajamet

Siç raporton Neë York Post, bajamet janë një burim i shkëlqyer i vitaminës E, një tjetër antioksidant përgjegjës për mbështetjen e sistemit imunitar. Dietologu rekomandon të hani një çerek filxhani bajame në ditë në mënyrë që të merrni sasinë e rekomanduar të vitaminës E në trup.

Perimet me gjethe

Sipas hulumtimit të publikuar në “The Journal of Immunology”, zarzavatet me gjethe si spinaqi dhe lakra jeshile janë të pasura me fibra, antioksidantë dhe folate që kanë një efekt pozitiv në sistemin imunitar. Ju mund t’i kombinoni këto perime në kombinime të ndryshme, si ushqime të shijshme krokante, shtesë në sallata ose në smoothie të shëndetshme.

Hudhrat

Hudhra përmban alicinë, e cila lufton infeksionet dhe bakteret me veti antibakteriale dhe antifungale. Për të kursyer kohë, mund të konsumoni edhe hudhër të grirë dhe ta hani në kombinim me spinaq dhe pak vaj ulliri si një pjatë e shijshme.

Peshku

Seleni, i cili është veçanërisht i pranishëm në gaforre dhe butak, ndihmon qelizat e bardha të gjakut të prodhojnë citokina, proteina që ndihmojnë në pastrimin e virusit të gripit nga trupi. Gjithashtu, salmoni, skumbri dhe harenga janë të pasura me acide yndyrore omega-3 që reduktojnë inflamacionin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here