Teksa plakemi, rekomandohet të ushqehemi më mirë dhe të kujdesemi për të futur substanca të mira dhe ushqyese në trup.

Trajnerja shëndetësore Jacqui Garrison ka veçuar tre rregulla që duhet të dinë gratë mbi 50 vjeç që duan të humbin kilogramët e padëshiruar. Garrison shpjegoi se çfarë duhet të përfshihet më shumë në dietë dhe çfarë duhet të eliminohet ose të reduktohet shumë.

Mos hezitoni të hani shumë fruta dhe perime

Garrison shpjegoi se nuk ka asnjë situatë ku mund të teproni me fruta dhe perime në formën e karbohidrateve komplekse. “Ato janë shumë ushqyese, do të ndihmojnë në uljen e inflamacionit dhe rikthimin e qelizave”, ka shpjeguar trajneri i shëndetësisë, transmeton Index.hr.

Shtoni proteina me cilësi të lartë në dietën tuaj

Për të humbur peshë pas moshës 50 vjeç, duhet të merrni mjaftueshëm proteina në dietën tuaj, thotë Garrison. Ajo shpjegoi se proteina është “çelësi për rritjen dhe riparimin e qelizave. Unë po flas për vezët e pasterizuara, pulën e pasterizuar, viçin e ushqyer në kullota dhe peshkun e kapur në egër, veçanërisht peshqit më të vegjël ose peshq të yndyrshëm si salmoni”.

Shmangni karbohidratet e rafinuara dhe sheqerin

Garrison rekomandon që të zvogëloni marrjen e karbohidrateve të rafinuara dhe sheqerit ose t’i hiqni ato fare nga dieta juaj. “Ka disa mënyra të përgjegjshme që mund ta trajtoni veten herë pas here, veçanërisht nëse është një trajtim më i shëndetshëm. Për shembull, në fund të një vakti ose me disa proteina dhe yndyrna të shëndetshme”, shpjegon ajo.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here