Çfarë duhet të pini për të shfryrë barkun: eksperti na jep zgjidhjen

Sikleti që lidhet me enjtjen e barkut nuk është vetëm një çështje estetike, por gjithashtu dhe mbi të gjitha një çështje e mirëqenies.

Megjithatë, ka shumë ushqime dhe pije që mund të ndihmojnë në reduktimin e kësaj gjendjeje, kështu që ne vetëm duhet të zbulojmë se çfarë të pimë për të shfryrë barkun.

Fillimisht duhet përmendur konsumimi i probiotikëve, pra edhe i ushqimeve si kosi, kefiri dhe perimet e fermentuara me laktozë të cilat mund të përmirësojnë ndjeshëm shëndetin e zorrëve si dhe të reduktojnë fryrjet e bezdisshme në mënyrën më të mirë të mundshme.

Megjithatë, e sigurt është se aktiviteti fizik luan një rol shumë të rëndësishëm në të gjitha këto dhe në fakt praktikimi i rregullt i ushtrimeve fizike promovon tranzitin gastrointestinal, duke reduktuar ndjesinë e rëndimit dhe fryrjes.

Në veçanti, ne gjithashtu e dimë se aktiviteti i moderuar mund të ndihmojë gjithashtu në fazën akute (d.m.th. kur ndiheni vërtet të fryrë), si p.sh. një shëtitje klasike pas drekës/darkës për të na ndihmuar të tretemi.

Por kushtojini vëmendje edhe një aspekti tjetër: përtypjes. Për të shmangur gëlltitjen e ajrit, këshillohet të përtypni me gojë të mbyllur dhe ngadalë.

Këshillohet gjithashtu që të favorizoni vakte të vogla dhe të shpeshta, në vend se ndoshta 2-3 vakte të mëdha.

Po ashtu mund të bëni masazh të barkut nga e djathta në të majtë me synimin për të çliruar të gjithë ajrin që ka mbetur i bllokuar.

Por çfarë duhet të pini për të shfryrë stomakun tuaj?

Siç mund ta imagjinoni lehtësisht, gjëja themelore që duhet bërë për të reduktuar fryrjen e barkut është të përkushtohemi për të pirë shumë ujë, një element i përsosur për hidratimin e trupit si dhe fakti që ndihmon në parandalimin e kapsllëkut dhe promovimin më të mirë të tretjes.

Përveç ujit, megjithatë, është gjithashtu e rëndësishme të pini çajra bimorë natyralë, si xhenxhefil, kamomil dhe kopër, të cilët janë veçanërisht të dobishëm.

Siç u përmend më lart, ju duhet të bëni një përpjekje për të mbajtur dietë ushqimi. Përveç kësaj, do të ishte gjithashtu një ide e mirë që të merrni gjithë kohën që ju nevojitet për të përtypur mirë, ngadalë përpara se të ndiheni të ngopur; kjo sepse ndjenja e ngopjes është një reagim i vonuar, pasi duhet pak kohë para se ushqimi që hani të stimulojë sinjalet nervore që nisin nga stomaku.

Pra, mund të themi se të ngrënit shumë shpejt nuk e lejon trurin tonë të na sinjalizojë në kohë që jemi të ngopur, gjë që na bën të hamë shumë më tepër sesa duhet. Në fakt, kjo është pikërisht arsyeja pse përtypja e ngadaltë promovon tretje të mirë. /noa.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here