Perimet janë plot me vitamina, fibra, minerale dhe lëndë ushqyese të tjera dhe duhet të jenë një pjesë thelbësore e dietës suaj të përditshme. Megjithatë, disa lloje perimesh konsumohen më pak se të tjerat dhe përfitimet e tyre shëndetësore anashkalohen.

Doktoresha Deborah Lee ka zbuluar tre lloje perimesh që të gjithë duhet t’i hanë, pavarësisht nëse duan apo jo, të gjitha për shkak të ndikimit të tyre në shëndet.

Lakrat e Brukselit

Lakrat e Brukselit janë të pasura me vitamina dhe antioksidantë. dr. Lee thekson se vitaminat dhe antioksidantët “janë të rëndësishme për shëndetin e njeriut, sepse ato kundërshtojnë stresin oksidativ dhe zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve kronike, duke përfshirë presionin e lartë të gjakut, diabetin e tipit 2, sëmundjet e zemrës dhe demencën”.

Gjithashtu, lakrat e Brukselit janë të pasura me fibra, të cilat ndihmojnë në funksionimin e shëndetshëm të zorrëve, si dhe në uljen e kolesterolit. Mjeku rekomandon që të hani një porcion me lakrat e Brukselit dy deri në tre herë në javë, që është rreth 80 gramë, shkruan Index.hr.

Spinaqi

Një perime tjetër që mjekja ka veçuar është spinaqi. Kjo perime me gjethe jeshile është e pasur me minerale esenciale si hekur, magnez dhe vitaminë C. Konsumimi i rregullt i spinaqit ka shumë përfitime shëndetësore, pohon doktori.

“Spinaqi është i pasur me nitrate, të cilat janë jetike sepse ndihmojnë në kontrollin e presionit të gjakut. Ai përmban sasi të mëdha antioksidantësh që veprojnë kundër stresit oksidativ dhe ulin presionin e gjakut”, thekson Dr. Lee. Ashtu si lakrat e Brukselit, spinaqi gjithashtu përmban fibra.

Patëllxhani

Patëllxhani nuk përmban yndyrë apo kolesterol, por për këtë arsye është i pasur me fibra.

Përmban sasi të mëdha antocianine, të cilat i japin një ngjyrë vjollce të errët. Dy deri në tre porcione antocianine në javë mund të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, të ulin presionin e gjakut dhe nivelet e shënuesve inflamatorë në qarkullimin e gjakut. Mjekja rekomandoi që të hani një të tretën e një patëllxhani ose 80 gramë patëllxhanë në një nga pesë vaktet tuaja ditore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here