Një dietë e plotë është çelësi për një mënyrë jetese të shëndetshme, por ekspertët pajtohen se ka disa ushqime që dallohen për të qenë më të shëndetshme dhe më të pasura me lëndë ushqyese.

Prandaj, disa nutricionistë dhe ekspertë kanë veçuar pesë lloje ushqimesh që hanë çdo ditë për shëndetin e trurit, shëndetin e zemrës, jetëgjatësinë dhe mirëqenien e përgjithshme.

Perime me gjethe jeshile

Ngrënia e zarzavateve me gjethe, të tilla si spinaqi dhe lakra jeshile, mbështet shëndetin e trurit dhe ushqimet e pasura me fibra lidhen me shanse më të ulëta për të zhvilluar depresion. Është gjithashtu i mbushur me lëndë ushqyese thelbësore, duke përfshirë vitaminën A, folate, vitaminë C, hekur, vitaminë K, kalium dhe kalcium. Perimet me gjethe jeshile mund të hidhen lehtësisht në një sallatë me perime dhe fruta të tjera ushqyese.

 Manaferrat

Ekspertët këshillojnë se duhet të synojmë të hamë fruta çdo ditë, nëse mundemi. Nga të gjitha frutat, një grup duket se dominon kur bëhet fjalë për përfitimet më të mëdha shëndetësore – manaferrat, shkruan Index.hr.

Boronicat në veçanti janë ato që studiuesi i jetëgjatësisë Neil Paulvin e quan “grali i shenjtë” i ushqimeve me jetëgjatësi.

“Frutat janë të pasura me vitamina dhe antioksidantë që mbrojnë trupin tuaj nga infeksionet si forca të blinduara”, thotë Paulvin për CNBC. Ai gjithashtu shton se manaferrat janë të shkëlqyera për shëndetin e syve, rikuperimin e muskujve, shëndetin e trurit dhe forcimin e qelizave.

Peshku dhe proteinat e tjera pa yndyrë

Mjekët dhe nutricionistët në mbarë botën po inkurajojnë njerëzit që të kufizojnë konsumin e mishit të kuq dhe ta zëvendësojnë atë me opsione më të shëndetshme si proteinat pa yndyrë, duke përfshirë salmonin, vezët, tonin dhe tofu. Sipas psikiatres ushqyese të Harvardit, Dr. Uma Naidoo, salmoni është i popullarizuar në mesin e ekspertëve sepse është i pasur me vitamina B që janë të shkëlqyera për shëndetin e trurit.

Bishtajoret

Bishtajoret janë një ushqim i “nënvlerësuar” për jetëgjatësi që dietologia Samantha Heller e ha çdo ditë për të forcuar sistemin e saj imunitar. Ato kanë një përmbajtje të lartë të proteinave, fibrave, antioksidantëve dhe mineraleve si magnezi dhe hekuri. Përmbajtja e lartë e fibrave në bishtajore e bën konsumimin e tyre një zgjedhje të shkëlqyer për një tru të shëndetshëm.

 Arrat dhe farat

Mund të jetë shumë e lehtë të anashkalohen arrat dhe farat, por këto ushqime të vogla janë të mbushura me acide yndyrore omega-3. “Këto acide yndyrore ndihmojnë në mbajtjen e qelizave të trurit të shëndetshëm dhe reduktojnë inflamacionin”, thotë neuroshkencëtarja e Harvardit, Lisa Genova.

Sipas Naidoo, farat e lulediellit janë gjithashtu një nga burimet më të mira bimore të vitaminës B5. Përveç kësaj, ai vë në dukje se arrat, veçanërisht lajthitë dhe arrat, janë të pasura me polifenole.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here