Miliona njerëz jetojnë me artrit, një gjendje e dhimbshme që mund të shkaktojë dhimbje dhe ngurtësi të kyçeve dhe madje vështirësi në lëvizje. Nuk ka kurë për artritin; megjithatë, ka mënyra për të zvogëluar rrezikun e sëmundjes dhe për të lehtësuar simptomat.

Dieta më e mirë për lehtësimin e dhimbjeve të shkaktuara nga artriti është ajo mesdhetare. Ka një efekt anti-inflamator dhe kontribuon në aftësinë për të mbajtur një peshë të shëndetshme. Domethënë, shumë inde yndyrore, veçanërisht rreth barkut, lëshojnë ndërmjetës inflamatorë që shkaktojnë inflamacion, prandaj është e rëndësishme të ruani një peshë të shëndetshme.

Dieta mesdhetare është e pasur me yndyrna të shëndetshme, drithëra, fruta, perime, fasule, arra dhe fara. Për disa vite me radhë, ajo është cilësuar si dieta më e shëndetshme në botë për një sërë sëmundjesh, si sëmundjet e zemrës, kolesterolin e lartë dhe presionin e lartë të gjakut.

Një studim mjekësor, i botuar në revistën Clinical Nutrition në vitin 2020, tregoi se respektimi i dietës mesdhetare shoqërohet me një rrezik më të ulët të përkeqësimit të dhimbjes dhe formave simptomatike të osteoartritit të gjurit, shkruan Index.hr.

Një studim i botuar në Annals of Reumatic Diseases zbuloi se një dietë mesdhetare mund të lehtësojë simptomat e artritit reumatoid.

Ka edhe ushqime që mund të përkeqësojnë simptomat e artritit, përkatësisht ushqime ultra të përpunuara të pasura me yndyrna të ngopura dhe sheqer. Rrit inflamacionin dhe mund të rrisë rrezikun e dhimbjeve artritike. Konsultohuni me mjekun tuaj për më shumë këshilla.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here