Shëndeti i zemrës ndikohet nga shumë faktorë të ndryshëm. Ushqimi i mirë dhe ushtrimet e shpeshta janë sigurisht një pjesë e rëndësishme, megjithatë, ka gjëra të tjera “të vogla” që kontribuojnë në mirëqenien tuaj të përgjithshme.

 

Sipas Iklima Fergus, kardiologe dhe drejtore e departamentit të sëmundjeve kardiovaskulare në Qendrën Mjekësore Mount Sinai në Nju Jork, stresi kronik është “armiku” më i keq i shëndetit të zemrës suaj. Edhe nëse mbani një dietë të ekuilibruar, ushtroni shpesh, shmangni alkoolin dhe cigaren, stresi i zgjatur mund të zhbëjë të gjithë përpjekjen që bëni. Dhe po, gjithçka ndikohet nga stresi.

 

Kur jeni të stresuar, trupi juaj lëshon hormone si kortizoli dhe adrenalina, të cilat mund të mprehin përkohësisht shqisat dhe të rrisin energjinë tuaj. Megjithatë, kjo nuk është gjithmonë një gjë e mirë. Studimet kanë zbuluar se për njerëzit që tashmë kanë sëmundje të zemrës, stresi emocional dhe tensioni, në lidhje me gjëra të tilla si pirja e duhanit, janë shpesh një parashikues më i madh nëse ata do të kenë një atak në zemër ose do të vdesin nga sëmundjet kardiovaskulare.

 

Si të reduktoni stresin gjatë ditës

Sipas Dr. Fergus, pushimet e shkurtra gjatë ditës (5-10 minuta) janë një mënyrë shpëtimtare për të reduktuar stresin që ndonjëherë ju pushton. Dhe në ato 5-10 minuta, mund të bëni gjithçka që ju qetëson. Edhe një pushim 10-minutësh apo ndonjë lëvizje, pavarësisht se ku jeni, është vërtetuar se përmirëson humorin tuaj. Çdo formë “pauze” gjatë ditës mund të bëhet një aleat i rëndësishëm për një shëndet më të mirë të zemrës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here