Frutat të cilat janë të pasura me lëndë ushqyese si hekur, vitaminë C, acid folik dhe lëndë të tjera ushqyese, mund të ndihmojë në rritjen natyrale të niveleve të hemoglobinës.

Është e rëndësishme të ruhet një nivel i rritur i hemoglobinës sepse hemoglobina është një proteinë që gjendet në qelizat e kuqe të gjakut, eritrocitet dhe ka një rol të pazëvendësueshëm në transportin e oksigjenit në trup. Konsumimi i rregullt i këtyre pesë llojeve të frutave mund ta rrisë natyrshëm këtë nivel.

 Mollët

Mollët janë të pasura me hekur dhe vitaminë C, falë të cilave mund të ndihmojnë në përmirësimin e niveleve të hemoglobinës. Hekuri në mollë absorbohet lehtësisht nga trupi, gjë që i bën ato një ushqim të shkëlqyer për të gjithë ata që kanë probleme me aneminë, transmeton Health Shots.

 Shegë

Shega është plot me hekur, vitaminë C dhe antioksidantë. Këto lëndë ushqyese jo vetëm që ndihmojnë në rritjen e niveleve të hemoglobinës, por gjithashtu përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe kanë një efekt pozitiv në shëndetin e përgjithshëm të zemrës, transmeton Klankosova.tv.

Kajsitë

Kajsitë e lëngshme dhe të shijshme janë një burim i mirë i hekurit, vitaminës C dhe beta-karotenit. Sipas Health Shots, konsumimi i rregullt i kajsive mund të ndihmojë në prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut dhe të rrisë nivelet e hemoglobinës.

Kumbullat  e thata

Kumbullat e thata janë të pasura me hekur, vitaminë C dhe bakër, të gjitha këto janë të rëndësishme për prodhimin e hemoglobinës. Ato gjithashtu ndihmojnë në parandalimin e kapsllëkut dhe promovojnë shëndetin e zorrëve, raporton Health Shots, përcjellë Index.hr.

Rrushi

Rrushi përmban hekur, vitaminë C dhe antioksidantë si resveratrol, një nga antioksidantët më të fortë që ndihmon në mbrojtjen e trupit nga efektet e radikalëve të lirë. Përveç kësaj, lëndët ushqyese të lidhura me rrushin mund të ndihmojnë në rritjen e niveleve të hemoglobinës dhe të ndikojnë në shëndetin e përgjithshëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here