Një dietë e shëndetshëm është e rëndësishme për mirëqenien e përgjithshme dhe ushqimi që konsumojmë ndikon jo vetëm në formën e trupit tonë, por edhe në mikrobiomet tona të brendshme dhe sistemin imunitar.

Mjeku, epidemiologu dhe specialisti i shëndetit të zorrëve, Tim Spector, ka folur për tre parimet që ai mban parasysh kur përgatit një vakt për t’u siguruar që po kujdeset për zorrët e tij.

Shtimi i shumë polifenoleve

Spector thotë se janë polifenolet, një lloj kimikati mbrojtës në bimë që u jep atyre ngjyrën e tyre të ndritshme dhe shijen e hidhur. Përveç mbrojtjes së bimëve, polifenolet ushqejnë bakteret tona të mira të zorrëve dhe kufizojnë rritjen e baktereve të këqija, raporton Index.hr.

Ushqimet që përmbajnë polifenole përfshijnë:

Fruta me kokrra të kuqe

kakao pluhur

erëza

arra dhe fara

ullinj dhe vaj ulliri

fasule

perimet, veçanërisht angjinaret, qepët e kuqe, radikio dhe spinaqi

produkte soje, të tilla si mielli i sojës, kosi i sojës, tofu dhe qumështi i sojës.

Marrja e mjaftueshme e fibrave

Sipas profesor Spector, më shumë se 90 për qind e të rriturve në Mbretërinë e Bashkuar nuk marrin fibra të mjaftueshme. Ai rekomandon të hani arra, fara, drithëra, bishtajore, fasule, fruta dhe perime për të rritur marrjen e fibrave.

Përfshirja e ushqimit të fermentuar në dietë

Epidemiologu thotë se truku me ushqimet e fermentuara është të hash pak dhe shpesh. Për të, kjo nënkupton përzierjen e kefirit në salcat e sallatave, shtimin e lakrës turshi, sallatave, etj.

Ai shtoi se një studim i vitit 2021 zbuloi se përfshirja e ushqimeve të fermentuara mund të rrisë diversitetin e mikrobiomës së zorrëve.

Duke ndjekur këto parime, ne do të përfshijmë shumë bimë të ndryshme në dietën tonë dhe do të përmirësojmë shëndetin e zorrëve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here