Nikotina është një kimikat në përbërjen e cigareve dhe shërben si një stimulant që mund të bllokojë funksionimin normal të qelizave nervore dhe muskulore.

Ajo mund të rritë rrahjet e zemrës, presionin e gjakut, madje mund të shtojë rrezikun e goditjes nga infarkti.

Në qoftë se je një duhanpirës dhe e ke të pamundur ta ndalosh, duhet të dish se disa ushqime ndihmojnë për ta nxjerrë nikotinën jashtë organizmit tuaj.

Ja 10 prej tyre:

1.Boronica e kuqe

2.Brokoli

3.Hithra

4.Karota

5.Lakra jeshile

6.Limoni

7.Portokajt

8.Shega

9.Spinaqi

10.Xhinxheri

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here