A keni parë ndonjëherë një lumë të shndërrohet në pasqyrë apo keni parë bukurinë e frikshme të pemëve të mbuluara me rrjetë merimangash? Çdo imazh tregon mjeshtërinë e natyrës, por gjithashtu na kujton surprizat e pafundme që ka planeti ynë.

Aurora Borealis (Dritat e Veriut)

Image

Pamje e mrekullueshme ne ngjyrat jeshile, vjollce dhe roze te cilat vërehen me se shumti ne qiellin e Arktikut, duke krijuar një shfaqje qiellore magjepsëse. Ky fenomen shkaktohet nga erërat diellore që ndër veprojnë me fushën magnetike të Tokës.

Valët biolumineshente

Image

Imagjinoni oqeanet që shkëlqejnë blu gjatë natës sikur yjet të kenë zbritur në ujë. Kjo pamje magjike shkaktohet nga mikrobet detare të quajtura fitoplanktone, që ndizen kur shqetësohen nga valët ose rrymat.

Gropa e Madhe Blu, Belize

Image

Ujërat e saj blu të thellë dhe jeta e larmishme detare krijojnë një përvojë nënujore të botës tjetër.

Migrimi i fluturave monark

Image

Çdo vit, miliona flutura monarke udhëtojnë mbi 3000 milje nga Amerika e Veriut në Meksikë, një balet magjepsës me ngjyrë portokalli dhe të zezë.

Malet Rainbow, Kinë

Image

Parku Gjeologjik Zhangye Danxia Landform krenohet me male në vija të kuqe, të verdhë dhe portokalli. Këto ngjyra rezultojnë nga depozitat minerale dhe erozioni gjatë miliona viteve.

Salar de Uyuni, Bolivi

Image

Pas reshjeve, kjo kripe e madhe bëhet pasqyra më e madhe natyrore në botë, duke reflektuar qiellin në një hapësirë ​​të përsosur, të pandërprerë, duke mjegulluar kufirin midis tokës dhe qiellit.

Rrufeja Catatumbo, Venezuelë

Image

Një fenomen unik meteorologjik me një stuhi pothuajse të vazhdueshme rrufeje, që ndodh mbi grykën e lumit Catatumbo ku derdhet në liqenin Maracaibo.

Lulet e ngricave

Image

Struktura delikate ku akulli që formohet në kërcellin e ngrirë të bimës, duken si një fushë me lule të bardha që lulëzojnë në kushtet më të ftohta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here