Kostot e larta të udhëtimeve na kanë penguar shumë prej nesh që të shohim një destinacion të ri. Kayak, një nga motorët kryesorë të kërkimit të udhëtimeve në botë, ndau një listë të destinacioneve vendase dhe ndërkombëtare për udhëtime me kosto të ulët. Për të përcaktuar vendndodhjet më miqësore me portofolin, kompania analizoi kërkimet e fluturimeve nga korriku 2023 deri në dhjetor 2023 për udhëtimet gjatë vitit 2024.

 

U morën në konsideratë 250 destinacionet më të klikuara me mesataren më të ulët të kombinuar të çmimit të fluturimit dhe hotelit, duke përjashtuar vlerat e jashtme bazuar në kritere të caktuara të tilla si kufizimet e udhëtimit dhe shqetësimet e sigurisë. Çmimet dhe përqindjet janë mesatare dhe mund të ndryshojnë. Këto janë disa nga vendet më të përballueshme për të udhëtuar në SHBA dhe

 

Për një kosto mesatare prej 673 dollarë për fluturim dhe hotel, Mexico City ofron një arratisje emocionuese në muze, parqe, restorante dhe histori. Ju mund të kaloni një ditë në Bosque de Chapultepec, parku më i madh i qytetit të Meksikos që përmban një kopsht zoologjik, monumente, një liqen me varka me pedale, restorante dhe muze, duke përfshirë Museo Nacional de Antropología. Një nga muzetë më të njohur të qytetit është La Casa Azul, dikur shtëpia e Frida Kahlo-s dhe tani vendi për të parë punën nga artistja dhe bashkëshorti i saj, artisti Diego Rivera.

 

Minneapolis, Minesota

Mesatarja prej 503 dollarësh për fluturim dhe hotel mund të jetë fillimi i një pushimi të këndshëm të përballueshëm në Minneapolis. Një shëtitje nëpër Kopshtin e Skulpturave të Minneapolis në Qendrën e Artit Walker ju çon nëpër shumë ekspozita në natyrë. Vizitoni mbi 500 dyqanet në qendrën tregtare më të madhe të Amerikës, Mall of America, ose në një shkallë më të vogël është Tregu Global i Midtown me ushqime, vepra artizanale dhe ngjarje kulturore.

Çikago, Illinois

Përveç restoranteve të tij të shkëlqyera, lundrimit mahnitës të arkitekturës në lumin Çikago dhe zonës argëtuese të Navy Pier, Çikago ofron muzetë si Instituti i Artit dhe Muzeu i Shkencës dhe Industrisë. Për një çmim mesatar prej 493 dollarë për hotel dhe fluturim, vizitorët mund të shijojnë argëtim me kosto të ulët në plazhet e Liqenit të Miçiganit, Riverwalk dhe Grant Park.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here