Kur ke etje, është mirë të pish ujë, është një këshillë që na ka ndjekur që në fëmijëri. Por a është vërtetë kështu? A e dini pse uji nuk e hidraton trupin më së miri?
Hulumtimi nga Universiteti Skocez i St. Andrews, i cili krahasoi nivelin e hidratimit dhe reagimin e trupit ndaj disa pijeve të ndryshme, tregoi se uji nuk është ende zgjidhja më e mirë, shkruan CNN, përcjell Fol Drejt.

Ata zbuluan se uji – si i qetë ashtu edhe i gazuar – bën një punë mjaft të mirë për të hidratuar shpejt trupin, por pijet me pak sheqer, yndyrë ose proteina bëjnë një punë edhe më të mirë për të na mbajtur të hidratuar për më gjatë.

“Arsyeja qëndron në mënyrën se si trupi ynë reagon ndaj pijeve. Një nga faktorët është sasia e një pije: sa më shumë të pini, aq më shpejt pija zbrazet nga stomaku dhe përthithet në gjak, ku mund të hollojë lëngjet e trupit dhe t’ju hidraton,” thotë Ronald Maughan, profesor në St. . Andrews dhe autori i studimit.

Qumështi është më i mirë se uji
Një faktor tjetër që ndikon në atë se sa mirë hidratohet një pije lidhet me përbërjen e saj ushqyese. Për shembull, është vërtetuar se qumështi hidraton më mirë se uji i thjeshtë sepse përmban sheqer laktozë, disa proteina dhe pak yndyrë, të cilat të gjitha ndihmojnë në ngadalësimin e zbrazjes së lëngjeve nga stomaku dhe mbajtjen e trupit të hidratuar për një periudhë më të gjatë. të kohës, raporton Ordinacija.hr .

Qumështi gjithashtu ka natrium, i cili vepron si një sfungjer dhe ruan ujin në trup, duke çuar në prodhim më të vogël të urinës. Zgjidhjet e rihidrimit të përdorura për trajtimin e diarresë gjithashtu funksionojnë. Ato përmbajnë sasi të vogla sheqeri, natriumi dhe kaliumi, të cilat gjithashtu mund të ndihmojnë në mbajtjen e ujit në trup.

“Ky studim na tregon atë që ne tashmë e dimë: elektrolitet si natriumi dhe kaliumi kontribuojnë në hidratim më të mirë, ndërsa kaloritë në pije rezultojnë në zbrazje më të ngadaltë të stomakut dhe urinim më të ngadaltë,” tha Melissa Majumdar, një dietologe e regjistruar, trajnere personale dhe zëdhënëse për Akademinë e Ushqyerja dhe Dietologjia, i cili nuk është përfshirë në studim.

Shumë sheqer nuk është i mirë
Por është pikërisht me sheqerin që historia ndërlikohet. Përkatësisht, lëngjet me shumë sheqer të koncentruar nuk bëjnë një punë të mirë hidratimi sa ato me përmbajtje më të ulët sheqeri . Ndërsa kalojnë më shumë kohë në stomak, zbrazen më ngadalë në krahasim me ujin e thjeshtë, por kur hyjnë në zorrën e hollë, përqendrimi i lartë i sheqerit hollohet përmes një procesi fiziologjik të quajtur osmozë. Ky proces në fakt tërheq ujin nga trupi në zorrën e hollë për të holluar sheqernat që përmbajnë këto pije. Dhe teknikisht, gjithçka brenda zorrëve është jashtë trupit tuaj.

“Lëngjet dhe pijet e gazuara jo vetëm që hidratojnë më pak, por edhe furnizojnë trupin me sheqerna dhe kalori shtesë që nuk do të na ngopin aq sa ushqimi i ngurtë. Nëse zgjedhja është mes ujit dhe pijeve të gazuara, gjithmonë zgjidhni ujin”, tha Majumdar.

Në fund të fundit, veshkat dhe mëlçia tona varen nga uji për të hequr trupin nga toksinat, dhe uji gjithashtu luan një rol kyç në ruajtjen e elasticitetit dhe elasticitetit të lëkurës. Është hidratuesi më i lirë që do të gjeni.

Alkooli vepron si diuretik, duke ju bërë të urinoni më shumë, kështu që kur bëhet fjalë për pijet alkoolike, hidratimi do të varet nga vëllimi i përgjithshëm i pijes.

“Birra do të rezultonte me më pak humbje uji sesa uiski, sepse me birrën merrni më shumë lëngje. Sidoqoftë, pijet e forta alkoolike do t’ju dehidratojnë, pijet alkoolike të holluara jo”, tha Maughan.

Kur bëhet fjalë për kafenë, sa mirë ju hidraton ajo varet nga sasia e kafeinës. Kafeja e rregullt me ​​rreth 80 miligramë kafeinë, sipas hulumtimit të Maughan, do të vepronte si uji.

Konsumimi i më shumë se 300 mg kafeinë, ose rreth 2-4 filxhanë kafeje, mund të shkaktojë humbje të lëngjeve sepse kafeina shkakton një efekt diuretik të butë dhe afatshkurtër. Kjo ka më shumë gjasa të ndodhë me dikë që normalisht nuk konsumon kafeinë dhe kjo mund të korrigjohet duke shtuar një ose dy lugë qumësht./

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here