Gjithçka filloi në verën e vitit 1900 në fushat e Logwood Cricket Club në Boston, ku u luajt një turne tenisi midis një ekipi britanik dhe një amerikan.

 

Në verën e vitit 1900, një turne tenisi u luajt midis një ekipi britanik dhe një amerikan në fushat e Klubit të Kriketit Logwood në Boston. Krijuesi i sfidës ishte Dwight Davis, një student 22-vjeçar i Harvardit i cili ishte i apasionuar pas tenisit dhe një finalist në kampionatet amerikane të tenisit (meqë ra fjala: a e dini pse të shënosh në tenis është kaq e pazakontë? ) .

6 KILOGRAMË ARGJEND. Davis, nga i cili mori emrin turneu, kishte idenë të promovonte një garë të pazakontë të ekipit kombëtar dhe kërkoi një argjendari të Bostonit të shkrinte 6 kilogramë argjend për të krijuar kupën e famshme që dukej si një tas i madh sallate.

Kupa e parë Davis në vitin 1901 pa fitoren e qartë të skuadrës amerikane me kapiten nga vetë Davis me tre me zero. Gjithashtu në atë vit Davis ishte një finalist në dyshe në Wimbledon.

Më vonë ai shërbeu si president i Federatës Amerikane të Tenisit, përpara se të kalonte në një karrierë politike si sekretar i luftës dhe guvernator i Filipineve.

SI NJË KAMPIONAT BOTËROR. Sot Kupa Davis është ekuivalenti i tenisit i kampionateve botërore të futbollit, megjithëse luhet gjatë gjithë vitit. Është e vetmja mundësi që tenistët profesionistë të përfaqësojnë ngjyrat kombëtare në një garë sportive. Në më shumë se një shekull histori, vetëm 10 vende kanë pasur nderin të ngrenë “tasin e sallatës së argjendtë”, siç quhet edhe kupa. Italia ka arritur tetë herë në finale (përfshirë atë të luajtur në vitin 2023), duke fituar vetëm një edicion, në vitin 1976. Rekordi i fitoreve i përket Shteteve të Bashkuara, me 32 trofe.Përshtatur nga Fokus.it/O.S

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here