MBRONI VETEN NGA KANCERI, DUKE SHTUAR KËTO USHQIME KUNDËR KANCERIT NË DIETËN TUAJ.

Nga Eric Metcalf, MPH – everydayhealth.com5 janar 2018 – Përktheu Arben Çokaj

Rishikuar mjekësisht nga Krystal Cascetta, MD

Një dietë kundër kancerit është një strategji e rëndësishme, që mund të përdorni për të zvogëluar rrezikun e kancerit. Shoqata Amerikane e Kancerit rekomandon, për shembull, që të hani të paktën pesë racione frutash dhe perimesh në ditë dhe të hani sasinë e duhur të ushqimit për të mbajtur një peshë të shëndetshme. Përveç kësaj, studiuesit po zbulojnë se disa ushqime që parandalojnë kancerin mund të jenë pjesë e rëndësishme e një diete kundër kancerit.

Megjithëse përzgjedhja e ushqimeve kundër kancerit në dyqane ushqimore dhe gjatë vakteve nuk mund të garantojë parandalimin e kancerit, zgjedhjet e mira mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut. Merrni parasysh këto udhëzime të dietës kundër kancerit:

  • Hani shumë fruta dhe perime. Frutat dhe perimet janë plot me vitamina dhe lëndë ushqyese, që mendohet se reduktojnë rrezikun e disa llojeve të kancerit. Ngrënia e më shumë ushqimeve me bazë bimore ju jep gjithashtu pak hapësirë ​​për ushqime të pasura me sheqer. Në vend që të ngopeni me ushqime të përpunuara ose me sheqer, hani fruta dhe perime për snacks (çipsa). Dieta mesdhetare ofron ushqime që luftojnë kancerin, duke u fokusuar kryesisht në ushqimet me bazë bimore, si frutat dhe perimet, drithërat, bishtajoret dhe arrat. Njerëzit që ndjekin dietën mesdhetare zgjedhin ushqime që luftojnë kancerin, si vaji i ullirit në vend të gjalpit dhe peshkut në vend të mishit të kuq.
  • Pini çaj jeshil gjatë gjithë ditës. Çaji jeshil është një antioksidant i fuqishëm dhe mund të jetë një pjesë e rëndësishme e një diete kundër kancerit. Çaji jeshil, një ushqim që lufton kancerin, mund të jetë i dobishëm në parandalimin e kancerit të mëlçisë, gjirit, pankreasit, mushkërive, ezofagut dhe lëkurës. Studiuesit raportojnë se një kimikat jotoksik i gjetur në çajin jeshil, epigallocatechin-3 gallate, vepron kundër urokinazës (një enzimë thelbësore për rritjen e kancerit). Një filxhan çaj jeshil përmban midis 100 dhe 200 miligramë (mg) të këtij përbërësi anti-tumor.
  • Hani më shumë domate. Hulumtimet konfirmojnë se likopeni antioksidant, i cili gjendet në domate, mund të jetë më i fuqishëm se beta-karotina, alfa-karoteni dhe vitamina E. Likopeni është një ushqim që lufton kancerin i lidhur me mbrojtjen kundër disa llojeve të kancerit si kanceri i prostatës dhe mushkërive. Sigurohuni që t’i gatuani domatet, pasi kjo metodë çliron likopenin dhe e bën atë të disponueshme për trupin tuaj.
  • Përdorni vaj ulliri. Në vendet mesdhetare, kjo yndyrë e pangopur përdoret gjerësisht si për gatim ashtu edhe për vajin e sallatës dhe mund të jetë një ushqim që lufton kancerin. Shkalla e kancerit të gjirit është 50 për qind më e ulët në vendet e Mesdheut sesa në Shtetet e Bashkuara.
  • Koktail me rrushRrushi i kuq ka fara të mbushura me superantioksidant aktivinë. Ky kimikat që lufton kancerin, i gjetur gjithashtu në verën e kuqe dhe lëngun e rrushit të kuq, mund të ofrojë mbrojtje të konsiderueshme kundër disa llojeve të kancerit, sëmundjeve të zemrës dhe sëmundjeve të tjera degjenerative kronike.
  • Përdorni hudhër dhe qepë me bollëk. Hulumtimet kanë zbuluar se hudhra dhe qepa mund të bllokojnë formimin e nitrozaminave, kancerogjenë të fuqishëm që synojnë disa zona në trup, zakonisht zorrën e trashë, mëlçinë dhe gjinjtë. Në të vërtetë, sa më e mprehtë të jetë hudhra ose qepa, aq më të bollshme janë përbërësit kimikisht aktivë të squfurit që parandalojnë kancerin.
  • Hani peshk. Peshqit yndyrorë – si salmoni, toni dhe harenga – përmbajnë acide yndyrore omega-3, një lloj acidi yndyror, që është lidhur me një rrezik të reduktuar të kancerit të prostatës. Nëse aktualisht nuk hani peshk, mund të konsideroni ta shtoni atë në dietën tuaj kundër kancerit. Një mënyrë tjetër për të shtuar omega-3 në dietën tuaj është duke ngrënë fara liri.

Jini proaktiv dhe bëni më shumë hapësirë ​​në dietën tuaj për ushqimet e mëposhtme, që parandalojnë kancerin.

Shtoni hudhrën në dietën tuaj kundër kancerit

Thinkstock

Hulumtimet tregojnë se hudhra është një ushqim që lufton kancerin. Disa studime të mëdha kanë zbuluar se ata që hanë më shumë hudhër kanë më pak gjasa të zhvillojnë lloje të ndryshme kanceri, veçanërisht në organet e tretjes si ezofag, stomak dhe zorrë e trashë. Përbërësit në thëlpinjtë e mprehtë mund të pengojnë që substancat që shkaktojnë kancer në trupin tuaj të mos funksionojnë, ose mund të pengojnë qelizat e kancerit të shumohen. Ekspertët nuk e dinë se sa duhet të hani për të parandaluar kancerin, por një kaptinë në ditë mund të jetë e dobishme.

Manaferrat janë ushqime që luftojnë kancerin

Thinkstock

Si ushqim i shijshëm dhe kundër kancerit, manaferrat janë të vështira për t’u mposhtur. Manaferrat përmbajnë antioksidantë veçanërisht të fuqishëm, që do të thotë se mund të ndalojnë një proces, që ndodh natyrshëm në trup, që krijon radikale të lira, që mund të dëmtojnë qelizat tuaja. Komponimet në manaferra gjithashtu mund të ndihmojnë në parandalimin e rritjes ose përhapjes së kancerit. Pra, si pjesë e dietës suaj kundër kancerit, merrni një grusht boronica, manaferra, luleshtrydhe ose cilatdo, që janë të preferuara nga kjo familje e madhe frutash shëruese.

Domatet mund t’i mbrojnë burrat nga kanceri i prostatës

Thinkstock

Disa kërkime kanë zbuluar se domatet mund të ndihmojnë në mbrojtjen e meshkujve nga kanceri i prostatës. Fruti i kuq me lëng mund të ndihmojë në mbrojtjen e ADN-së në qelizat tuaja nga dëmtimi që mund të çojë në kancer. Domatet përmbajnë një përqendrim veçanërisht të lartë të një antioksidanti efektiv të quajtur likopen. Trupi juaj mund të thithë likopenin më mirë nga ushqimet e përpunuara të domates, si salca, që do të thotë se makaronat me grurë të plotë me salcë marinara mund të jenë një mënyrë e shijshme për të marrë dozën tuaj të ushqimeve që luftojnë kancerin.

Shtoni perime të kryqëzuara në dietën tuaj kundër kancerit

iStock.com

Perimet e kryqëzuara – grupi që përmbajnë brokoli, lakra dhe lulelakra – mund të jenë ushqime veçanërisht të dobishme për luftën kundër kancerit. Studiuesit kanë zbuluar se përbërësit në këto perime mund t’ju mbrojnë nga radikalet e lira, që dëmtojnë ADN-në e qelizave tuaja. Ato gjithashtu mund t’ju mbrojnë nga kimikatet që shkaktojnë kancer, ndihmojnë në ngadalësimin e rritjes së tumoreve dhe inkurajojnë qelizat e kancerit të vdesin. Ato janë një shtesë e shijshme dhe e shëndetshme për dietën tuaj kundër kancerit.

Pini çaj jeshil për të parandaluar kancerin

Marti Sans/Stocksy

Gjethet e bimës së çajit (Camellia sinensis) përmbajnë antioksidantë të quajtur katekina, të cilat mund të ndihmojnë në parandalimin e kancerit në mënyra të ndryshme, duke përfshirë mbajtjen e radikalëve të lirë nga dëmtimi i qelizave. Studimet laboratorike kanë zbuluar se katekinat në çaj mund të zvogëlojnë tumoret dhe të zvogëlojnë rritjen e qelizave tumorale. Disa – por jo të gjitha – studime te njerëzit kanë lidhur gjithashtu pirjen e çajit për të ulur rrezikun e kancerit. Të dy çaji jeshil dhe i zi përmbajnë katekina, por ju do të merrni më shumë antioksidantë nga çaji jeshil, kështu që mund të dëshironi të konsideroni një filxhan ose më shumë në ditë në dietën tuaj kundër kancerit.

Drithërat integrale janë në vijën e parë mes ushqimeve që luftojnë kancerin

Shutterstock

Sipas Institutit Amerikan për Kërkimin në fushën e Kancerit, drithërat përmbajnë shumë komponentë, që mund të ulin rrezikun e kancerit, duke përfshirë fibrat dhe antioksidantët. Një studim i madh që përfshin gati gjysmë milioni njerëz, zbuloi se ngrënia e më shumë drithërave të plota mund të ulë rrezikun e kancerit kolorektal, duke i bërë ato një artikull kryesor në kategorinë e ushqimeve për të luftuar kancerin. Tërshëra, elbi, orizi kaf dhe buka dhe makaronat me grurë të plotë janë të gjitha shembuj të drithërave të plota.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here