Pavarësisht se çfarë konsumoni, buka është një element kryesor i dietës perëndimore. Nga buka e thekur në mëngjes tek sanduiçët në drekë e deri te koshi i bukës në darkë, nuk është e vështirë të hash bukë çdo ditë apo edhe në çdo vakt. Megjithatë, me kalimin e viteve, veçanërisht pasi dietat me pak karbohidrate dhe pa gluten janë rritur, buka ka marrë një nam të keq.

Por a është vërtet gjë e keqe të hash bukë çdo ditë? Gjithçka varet kryesisht nga shumëllojshmëria e bukës që zgjidhni dhe sa nga ajo konsumoni.

Me siguri keni dëgjuar se drithërat (dhe për këtë arsye buka me grurë) janë më të mira për ju sesa e bardha. Buka me drithë integrale është bërë me të gjithë bërthamën e grurit të paprekur, që do të thotë se ruan të gjitha fibrat dhe lëndët ushqyese të rëndësishme si hekuri, zinku dhe vitaminat B. Buka e bardhë, nga ana tjetër, bëhet duke hequr bërthamën e grurit nga embrioni dhe krundet e pasura me lëndë ushqyese. Kjo mund të bëjë një produkt më të shijshëm dhe më të qëndrueshëm, por zvogëlon vlerën ushqyese. Ndërsa ngrënia e bukës së grurit në baza ditore mund të sjellë shumë përfitime, e njëjta gjë nuk mund të thuhet domosdoshmërisht për të bardhën. Ja një vështrim mbi efektet e mundshme shëndetësore të ngrënies së bukës çdo ditë.

Mund të rrisë sheqerin në gjak.

Nëse po vëzhgoni sheqerin në gjak, nuk këshillohet ta merrni bukën tuaj të përditshme të bardhë. Dozat e larta të karbohidrateve të thjeshta në drithërat e rafinuara përthithen në qarkullimin e gjakut shumë më shpejt sesa karbohidratet komplekse në grurin e plotë, duke çuar në një rritje të shpejtë të sheqerit në gjak. Sipas Harvard Health, rritja e sheqerit në gjak nga ngrënia e ushqimeve me glicemi të lartë mund të rrisë rrezikun e diabetit të tipit 2, sëmundjeve të zemrës dhe mbipeshës.

Mund të shtoni peshë.

Kur një shportë me baguette mbërrin në tryezën tuaj përpara një vakti në restorant, konsumimi i kujdesshëm është thelbësor. Karbohidratet e thjeshta (si ato në bukën e bardhë) janë të njohura për faktin se nuk ju ngopin—kështu që është shumë e lehtë të hanidisa feta dhe të hani përsëri në një vakt të plotë më pas. Me kalimin e kohës, teprimi me çdo lloj buke mund të çojë në shtim në peshë.

Mund të dëmtojë mikrobiomën tuaj

Nëse buka e bardhë me më pak fibra e largon vazhdimisht grurin e plotë në dietën tuaj, mund të shkaktojë probleme për mikrobiomën tuaj, e njohur si kolonia e baktereve në zorrët tuaja. Hulumtimet tregojnë se një dietë e ulët në drithëra është e lidhur me çekuilibër në mikrobiomën. Këto çekuilibrime kanë qenë të lidhura me sindromën e zorrës së irrituar dhe sëmundjen inflamatore të zorrëve. Nga ana tjetër, studime të tjera tregojnë se zgjedhja e bukës së grurit, e cila është e pasur me fibra prebiotike që ushqen një mikrobiom të shëndetshëm, ka efekte pozitive në bakteret e zorrëve.

Mund të shtojë vitamina dhe minerale në dietën tuaj.

Të hash bukë të bardhë nuk është një lajm i keq! Kur procesi i rafinimit heq grurin nga lëndët ushqyese të tij natyrale, shumica e prodhuesve të bukës “pasurojnë” këto lëndë ushqyese përsëri në produktin e tyre – ndonjëherë edhe duke forcuar bukën me mikroelemente shtesë. Lëndët ushqyese të shtuara zakonisht përfshijnë acidin folik dhe hekurin, të cilët luajnë një rol të rëndësishëm në shëndet.

Do të ushqejë trupin dhe trurin tuaj me karbohidrate

Pavarësisht reputacionit të dyshimtë, karbohidratet nuk janë në fakt një armik për shëndetin tuaj. Në fakt, këto makro shumë të keqtrajtuara janë burimi i preferuar i energjisë i trupit, duke siguruar karburant për triliona qelizat tuaja. Ndërkohë, truri punon kryesisht me glukozë, forma më e thjeshtuar e karbohidrateve. Meqenëse një fetë mesatare e bukës përmban rreth 15 gram karbohidrate, ngrënia e rregullt e saj mund të ndihmojë në fuqizimin e aktiviteteve tuaja të përditshme.

Ndërsa buka e grurit të plotë, me karbohidratet komplekse më të ngopura, do t’ju mbajë më të ngopur më gjatë, një porcion me bukë të bardhë me raste nuk do të sabotojë dietën tuaj. Ndërsa buka e bardhë e thjeshtë nuk ofron të njëjtën ushqim si drithërat 100%, ajo mund të jetë ende pjesë e një diete të shëndetshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here