Edhe nëse ndiqni një rutinë fitnesi dhe shpesh zgjidhni ushqime më të shëndetshme, mund të mos e shihni peshën të zvogëlohet ashtu siç shpresoni.

Ndërsa ka shumë arritje të tjera të shëndetshme për të festuar në këtë udhëtim, mund të jetë zhgënjyese të mos shohësh rezultate kur shkel në peshore. Tingëllon e njohur? Shanset janë, një nga këto arsye është gjithçka që qëndron në rrugën e qëllimeve tuaja për humbje peshe.

Mbyti djemtë në lumë për t’u hakmarrë ndaj gruas, vrasja e trefishtë e fos…
Këtu janë 25 arsyet që shpjegojnë pse nuk mund të humbni peshë, pavarësisht sa shumë përpiqeni:

 1. Nuk pini ujë

Përveçse ju mban të hidratuar, pirja e ujit rregullisht, sipas studimeve të fundit, mund të ndihmojë në humbjen e peshës. Mbushja me ujë para vaktit ndihmon në inkurajimin e kontrollit të porcioneve dhe ngrënia e ushqimeve që përmbajnë shumë ujë (si frutat dhe perimet) do t’ju ngopin më shpejt, duke ju bërë të hani më pak.

Madje, një studim i vogël zbuloi se pirja e ujit të freskët mund të përshpejtojë metabolizmin dhe të dekurajojë dëshirat për pije me sheqer si sode dhe lëngje. Tani kjo është një arsye për të qëndruar të hidratuar!

 1. A mendoni se mjafton të ecni me qenin tuaj?

Një shëtitje 15-minutëshe është më mirë se asgjë, por mos prisni të shihni rezultate dramatike të humbjes së peshës. Ju duhet ta ngrini atë një shkallë – shumë kohë – dhe të bëni të paktën 30 minuta në ditë ushtrime të pompimit të zemrës.

Djegësit e mëdhenj të kalorive dhe yndyrave përfshijnë vrapimin, klasën e rrotullimit, stërvitjen me intervale, ecjen dhe stërvitjen qarkore.

 1. Ju e teproni me ushqime të shëndetshme

Arrat, avokadot, makaronat e grurit të plotë, vaji i ullirit dhe çokollata e zezë janë të gjitha natyrale dhe të shëndetshme, por nuk janë pa kalori. Ju ende duhet të shikoni se sa hani nga gjërat e mira.

Për shembull, avokado ofron një ton përfitimesh shëndetësore, por një frut i tërë ka mbi 200 kalori. Zbuloni se cilat janë madhësitë e servirjes së ushqimeve të tjera të preferuara të shëndetshme.

 1. Ju bëni vetëm kardio

Nëse jetoni në rutine, por nuk ngrini kurrë asnjë kilogram, atëherë po humbisni një nga pjesët më të rëndësishme të enigmës së fitnesit. Trajnimi me peshë jo vetëm që parandalon dëmtimet duke forcuar nyjet, por gjithashtu ndërton masën e muskujve dhe rrit shkallën metabolike.

Bonus: falë një metabolizmi të ringjallur, do të vazhdoni të digjni kalori shumë kohë pasi të keni hequr nga atletet.

 1. Ushtroni me stomakun bosh

Nëse ushtroheni rregullisht pa ngrënë më parë, duhet të rishikoni: kur stërviteni me stomakun bosh, hulumtimet tregojnë se kaloritë e djegura vijnë nga muskujt dhe jo nga yndyra. Meqenëse muskujt djegin më shumë kalori sesa yndyra, sa më shumë masë muskulore të keni, aq më mirë është për humbje peshe.

Jo vetëm që ushqeni trupin tuaj do t’ju ndihmojë të shmangni humbjen e muskujve, por gjithashtu do të keni më shumë energji për të shtyrë veten gjatë stërvitjes tuaj.

 1. Partneri juaj nuk është në të njëjtën rrugë të shëndetshme

Një partner i cili është në një rrugë të ngjashme mund të jetë një ndihmë e madhe për qëllimet tuaja për humbje peshe, por nëse partneri juaj nuk është në bord, atëherë marrëdhënia juaj mund t’ju bëjë të trashë. Ju nuk mund të prisni të humbni peshë nëse burri juaj vazhdimisht sugjeron të porosisni ushqime për ushqim, dëshiron të dalë për akullore ose ju inkurajon të flini në vend që të shkoni në palestër!

Komunikimi se keni nevojë për mbështetjen e tij për të humbur peshë është një hap i parë i shkëlqyeshëm për të gjetur kompromise – për të dy. Si fillim, herën tjetër që të keni darkë jashtë, ofroni të ndani një meze ose të anashkaloni ëmbëlsirën.

 1. Ju lini jashtë grupe të tëra ushqimesh

Heqja dorë nga grupe të tëra ushqimore mund të çojë në një mangësi ushqyese – për të mos përmendur nxitjen e dëshirave të mëdha për çfarëdo ushqimi që është prerë. Në vend që, të themi, të eliminoni të gjitha karbohidratet, përqendrohuni te drithërat dhe mos harroni të monitoroni kontrollin e porcionit. Zakonisht, janë racionet shtesë që i shtojnë belit, jo vetë makaronat.

 1. Nuk flini mjaftueshëm

Gjetja e kohës për stërvitjet tuaja mund të nënkuptojë më pak kohë për gjumë, por është e rëndësishme të merrni mjaftueshëm gjumë nëse po përpiqeni të humbni peshë. Keni nevojë për energji shtesë për të vazhduar me rutinën tuaj të stërvitjes dhe rënia e gjumit mund të ndikojë në aftësinë e trupit tuaj për të kontrolluar oreksin e tij: mungesa e mjaftueshme e mbylljes së syve rrit hormonet stimuluese të oreksit.

 1. Ju nuk merrni mjaftueshëm vezë

Ngrënia e pesë deri në shtatë racione frutash dhe perimesh në ditë është e rëndësishme për të gjithë, por ata që marrin dietë të rënduar me prodhime kanë më shumë gjasa të humbasin dhe të mbajnë peshën jashtë, pasi një dietë e mbushur me ushqime me bazë bimore ofron një shumëllojshmëri më të madhe të lëndëve ushqyese me më pak. kalori – dhe të gjitha ato fibra e mbajnë trupin të ndihet më i ngopur më gjatë.

10 . Ju hani në këmbë

Qëndrimi pranë frigoriferit ose banakut për t’u ngrënë nuk kursen kohë ose energji dhe mund të çojë në ushqim të pamend. Është më mirë të caktoni kohë për snacking dhe vaktet që janë të veçuara nga aktivitetet e tjera.

 1. Ju vishni rroba shumë të mëdha

Rrobat e gjera janë komode, por ato mbulojnë trupin dhe ju lejojnë të harroni se si dukeni, gjë që mund të funksionojë kundër motivimit tuaj të fitnesit. Në vend të kësaj, zgjidhni rroba që kanë një siluetë më të përshtatshme për t’ju ndihmuar t’ju japin një ndjenjë të imazhit të trupit tuaj. Ose më mirë akoma, filloni ditën me veshjen tuaj të palestrës për t’ju frymëzuar të bëni diçka aktive.

 1. Jeni në dietë. Epo, disi…

Pavarësisht nëse jeni në Jenny Craig, Weight Watchers ose planin tuaj të dietës dhe stërvitjes, nuk mund ta bëni atë me gjysmë zemre dhe të prisni të shihni rezultate. Qëndroni të përkushtuar ndaj planit tuaj, përndryshe do të shihni se kilogramët do të qëndrojnë në tufën tuaj në vend që të bien nga peshore.

 1. Jeni të varur nga erëzat dhe shtesat

Një sallatë është një nga vaktet më të shëndetshme që mund të hani, por kur e shtoni me copa proshutë, djathë dhie, arra, fruta të thata dhe salcë ferme, mund të dyfishoni sasinë e kalorive menjëherë. Jini të vetëdijshëm se sa kalori shtojnë sallatat tuaja të preferuara. Për shembull, 10 krutona është një 100 kalori e lehtë.

 1. Nuk hani mëngjes

Shmangia e mëngjesit mund të duket si një mënyrë e shkëlqyeshme për të kursyer kalori, por trupi juaj në fakt do të mbajë yndyrën sepse mendon se është i uritur. Mbani në mend se njerëzit që hanë mëngjes rregullisht humbin më shumë peshë, prandaj sigurohuni që të hani mëngjes çdo mëngjes për të filluar metabolizmin tuaj. Mos merrni vetëm asgjë: përfshini proteina për t’i dhënë vetes energji të qëndrueshme dhe fibra për t’ju ngopur për orë të tëra.

 1. Ju nuk praktikoni kontrollin e porcioneve

Kur bëhet fjalë për një dietë të ekuilibruar, ne e dimë se kontrolli i porcioneve është një nga çelësat e suksesit. Vazhdoni të matni kupat dhe lugët në dorë për t’u siguruar që madhësitë tuaja të servirjes janë të përshtatshme dhe mësoni se si t’i jepni trupit tuaj sinjalin “Unë jam plot” në mënyrë që t’ju ndihmojë të hiqni pirunin kur të jetë koha e duhur dhe të vazhdoni me ditën tuaj. .

 1. Ju hani pa menduar

Përafrimi i kohës së vaktit me një ekran si kompjuteri ose televizori mund të dëmtojë qëllimet tuaja për të humbur peshë. Caktimi i një kohe të veçantë për vaktet pa shpërqendrime do t’ju ndihmojë të lidheni me ushqimin tuaj dhe, si rezultat, të hani më pak. Ndonjëherë as që e kuptoni se sa shumë po bëni shalle kur mendja juaj është diku tjetër.

 1. Ju nuk e prisni ushqimin

Diçka aq e thjeshtë sa prerja e darkës në feta mund të jetë e dobishme për problemet tuaja të ngrënies së tepërt. Prerja e ushqimit në copa të vogla mund të duket pak fëminore, por studimet tregojnë se njerëzit i shohin pjesët më të vogla më të kënaqshme dhe, si rezultat, ngopen me më pak.

 1. Ju ende pini sodë

Soda nuk ofron fjalë për fjalë asnjë përfitim ushqyes, dhe vazhdimi i pirjes së pijes po saboton qëllimet tuaja për humbje peshe – edhe nëse pini vetëm dietë. Studimet kanë treguar se individët që pinë dy pije të gazuara dietike në ditë ose më shumë kishin bel që ishte 500 për qind më i madh se ata që nuk pinin.

 1. Nuk hani mjaftueshëm

Mos e mbytni veten për të kursyer kalori për më vonë. Jo vetëm që do të prishë metabolizmin tuaj, dhe deri në darkë, kjo ndjenjë e urisë ka të ngjarë t’ju bëjë të hani më shumë se sa nëse nuk do të vdisnit nga uria. Jo vetëm që uritja nuk është e qëndrueshme për humbje të vazhdueshme në peshë, por gjithashtu, kufizimi i vetes në porcione shumë të vogla mund të çojë në ngrënie të tepërt midis vakteve.

 1. Nuk lini kohë për argëtim

Meqenëse stresi tregohet se shkakton shtim në peshë duke e nxitur trupin të hajë më shumë – veçanërisht ushqime të pasura me sheqer dhe yndyrë – sigurohuni që t’i jepni vetes kohë për t’u çlodhur dhe çlodhur. Dhe është një bonus shtesë që kaq shumë aktivitete argëtuese (si vallëzimi, shëtitjet dhe blerjet) tashmë janë djegës natyral të kalorive!

 1. Ju e teproni me ushqimet me pak yndyrë

Shkuarja për ushqime me një numër më të ulët kalori mund të jetë mashtruese, pasi shumë herë ato janë të mbushura me natrium shtesë, sheqer ose aditivë kimikë për të kompensuar përbërësit që kompania ka hequr ose ulur. Jo vetëm që këto versione të lehta janë më pak ushqyese, por gjithashtu përfundojnë duke shijuar “më të lehtë”, duke ju bërë të hani më shumë. Me siguri do të përfundoni duke konsumuar më shumë kalori sesa do të kishit nëse do të hani vetëm një pjesë të zakonshme të gjësë së vërtetë.

 1. Ju nuk mbani një ditar ushqimor

Shkrimi i asaj që hani është një mënyrë thelbësore për të monitoruar marrjen e përditshme të kalorive. A nuk mendoni se ia vlen përpjekja? Një studim nga Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics anketoi 123 gra dhe zbuloi se ato që ishin më të suksesshmet në humbjen e peshës monitoronin marrjen e ushqimit duke mbajtur një ditar.

 1. Ju jeni gjithmonë duke ngrënë jashtë

Goditja e restorantit tuaj të preferuar është një mënyrë e shkëlqyer për t’u çlodhur, por ka më shumë gjasa të kënaqeni me një vakt të madh të plotë me meze, pije, ushqime të skuqura dhe ëmbëlsira. Numërimi i kalorive është gjithashtu një mister pasi shumë ushqime nuk janë të etiketuara. Nëse nuk doni të hiqni dorë nga netët tuaja, atëherë ndani një vakt me një mik, porosisni opsione të shëndetshme si sallata dhe pulë të pjekur në skarë dhe pini ujë në vend të verës.

 1. Ju kurrë nuk kënaqeni

Në një dietë ndryshe të shëndetshme, ngrënia e disa patate të skuqura ose një copë tortë me çokollatë nuk do të shkatërrojë qëllimet tuaja për të humbur peshë. Një studim zbuloi se nuk është e nevojshme të rritet intensiteti i stërvitjes një ditë pas një copë torte dhe se një variacion ditor prej 600 kalorish nuk do të reflektojë në belin tuaj, për sa kohë që mbani një dietë të shëndetshme për një kohë të gjatë. vraponi.

 1. Ju hani ushqime të gabuara pas stërvitjes

Një rostiçeri pas stërvitjes është pikërisht ai – një rostiçeri. Dhe nëse nuk është koha e vaktit, ajo që hani pas një stërvitje mesatare duhet të jetë rreth 150 kalori. Meqenëse ushqimet e shëndetshme si përzierjet e shtigjeve mund të jenë të larta në kalori, matni një porcion në vend që të hiqni pa mend nga çanta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here