Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu dhe lideri i opozitës, Benny Gantz kanë rënë dakord të formojnë një qeveri emergjente.

Do të ngrihet gjithashtu një “kabinet lufte” – me Netanyahun, Gantz dhe ministrin e mbrojtjes të vendit, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Kjo do të thotë se gjatë periudhës së luftës, “nuk do të promovohet asnjë projektligj apo vendim i qeverisë që nuk ka të bëjë me zhvillimin e luftës” dhe të gjitha emërimet e pozitave të larta do të zgjaten me automatizëm gjatë periudhës së luftës

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here