Apple është i njohur për prodhimin e produkteve me çmime të larta, dhe gama e re e telefonave të tyre nuk është ndryshe. iPhone 15 Pro Max i lançuar së fundmi shitet për 1199 dollarë në SHBA, por si ndryshojnë çmimet në Europë? Nëse jeni në Eurozonë dhe dëshironi të blini iPhone të nivelit të lartë, do t’ju kushtojë më shumë se blerësit në SHBA.

I konvertuar në euro, çmimi i shfaqur në faqen e internetit të Apple në SHBA fillon nga 1131,74 euro për iPhone 15 Pro Max, i cili doli në shitje fundjavën e kaluar. Kjo është një rritje e çmimit prej rreth 9% në krahasim me versionin e vitit të kaluar, por për konsumatorët evropianë, amerikanët me siguri po bëjnë një ujdi. Çmimi në dyqanet europiane ndryshon midis vendeve, por zakonisht është dukshëm më i lartë se në SHBA. Në Francë, iPhone 15 Pro Max fillon nga 1,479 euro, në Gjermani është 1,449 euro dhe në Itali, konsumatorët paguajnë 1,489 euro.

Kur bëhet fjalë për telefonat më pak të shtrenjtë të Apple, do të vini re gjithashtu një rritje të çmimeve. Në SHBA, iPhone 15 bazë shitet për një ekuivalent prej 754,18 euro. Në Evropë, çmimi i tij është 969 euro në Francë, 949 euro në Gjermani dhe 979 euro në Itali. Por, përpara se të rezervoni pushimet tuaja të ardhshme në Amerikë, është e rëndësishme t’i shikoni më nga afër këto shifra. Një arsye kryesore për çmimet më të larta është se TVSH-ja është përfshirë në shifrat europiane, ndërsa tarifat shtesë shtohen pas blerjes në SHBA.

Normat e taksave varen nga shteti ku ndodheni, por ato zakonisht qëndrojnë midis 2.9% dhe 7.25%. Nëse dëshironi të blini një iPhone 15 Pro Max në Uashington, DC, ku taksa e shitjeve është 6%, prandaj do të tarifoheshit një shtesë prej 71,94 dollarë (67,90 euro) në arkë. Për të marrë shembull Los Anxhelosin, ku taksa e shitjeve është veçanërisht e lartë, do të paguani një shtesë prej 113,91 dollarë (107,52 euro). Pra, për të llogaritur këto shifra, një klient në LA do të kursejë 239,74 euro kur blen telefonin më të shtrenjtë të Apple, krahasuar me një klient në Francë.

Dhe hendeku i çmimeve midis SHBA-së dhe BE-së nuk është një fenomen që është ekskluziv për gjeneratën e re të produkteve të Apple. Kur iPhone X u lançua në vitin 2017, përdoruesit e Twitter bënë shaka se do të ishte më e lirë të fluturoje në SHBA dhe ta blesh pajisjen, sesa ta blesh atë në Europë. Por ndërsa ky mund të jetë një justifikim i mirë për pushime, realiteti është pak më i komplikuar. Kjo sepse ju kërkohet ligjërisht të paguani detyrimet doganore kur rihyni në BE me sende me vlerë.

Nëse jeni duke udhëtuar me avion ose anije, duhet të deklaroni mallra mbi 430 euro, ndërsa për mënyra të tjera transporti, ky prag është 300 euro. Nëse do të ktheheshit nga SHBA në Francë, tarifat doganore në iPhone 15 Pro Max do t’ju kushtonin mbi 200 euro. Së bashku me kostot e shtuara të udhëtimit, kjo definitivisht nuk do të kursente para.

Pra, në fund të fundit, arsyeja për çmimet më të larta të Apple nuk është plotësisht e qartë, por gjithashtu nuk ka asnjë mënyrë që europianët t’i shmangin ato. Duke adresuar këtë çështje në vitin 2016, kompania tha se vendos çmimet ndërkombëtare të produkteve bazuar në një sërë faktorësh, si “kurset e këmbimit të monedhës, ligjet vendore të importit, praktikat e biznesit, taksat dhe kostoja e të bërit biznes”.

Megjithatë, edhe nëse Apple po i detyron konsumatorët të paguajnë më shumë për të mbuluar tarifat shtesë të funksionimit, kjo nuk duket se ka dëmtuar suksesin e kompanisë. Telefonat iPhone përbëjnë rreth një të katërtën e shitjeve të smartfonëve në BE, të tejkaluar vetëm nga modelet e Samsung.

Ndërsa inflacioni mbetet i lartë në Europë, mbetet për t’u parë nëse baza e konsumatorit famëkeq besnike e Apple do t’i përgjigjet mirë gamës së re të produkteve. Në shkallë globale, firma e investimeve Wedbush ka raportuar se porositë paraprake për gamën e iPhone 15 ishin 10% deri në 12% më të larta se sa pritej, gjë që mund të çojë në mungesa të iPhone 15 Pro Max.

Edel Strazimiri / SCAN

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here