Duket sikur mesazhet e fshehura mund të gjenden jo vetëm në librat e “Harry Potter”.

Të mbushur me detaje interesante janë edhe filmat që janë prodhuar në saj të filmit më të famshëm të magjive.

Bright Side ka sjell së fundmi një listë me disa prej detajeve interesante që mund të mos i kemi vënë re në filmat e “Harry Potter”.

12. Veshja e Dolores Umbridge
Sipas komplotit të Harry Potter dhe Urdhrit të Feniksit, një mësuese e re – Dolores Umbridge – vjen në shkollë dhe terrorizon të gjithë me rregullat e saj. Aq më e ligë, e çmendur dhe e fuqishme ky karakter bëhet me rrobat e errëta që ajo vesh.

11. Pjesa e parë dhe e fundit e sagës janë simetrike.
Në filmin e parë, Hagrid e merr Harryn tek Dursleys në motorin e fluturimit të Siriusit. Kur erdhi koha që Harry të largohet nga shtëpia, është edhe Hagridi që e merr atë në të njëjtin motor.

Një tjetër vëzhgim: Hagrid e merr Harryn në botën e magjisë duke e treguar për Diagon Alleyn dhe duke e shoqëruar atë në Hogwarts; ai gjithashtu e merr atë nga kjo botë, kur ai mban “të vdekurin” Harry përsëri në Hogwarts në filmin e fundit.

10. Ngjashmëria e Moody dhe Bill Weasley nuk është rastësi.
Personazhet e “Mad-Eye” Moody dhe Bill Weasley janë të mirënjohur për të gjithë fansat. Një fakt interesant: aktorët që kanë luajtur rolet e tyre janë të lidhur mes vete. Brendan Gleeson, i cili e ka imituar shkëlqyeshëm magjistarin me sy xhami, është babai i Domhnall Gleeson, i cili ka luajtur vëllain e madh të Ron.

9. Treshja e famshme e filmave pësoi disa ndryshime.
Sipas librave, treshja e Malfoy, Crabbe dhe Goyle mbetën të pandashëm deri në ngjarjet tragjike në Sallën e Kërkesës. Megjithatë, krijuesit e filmave kishin për të ndryshuar këtë skenë: aktori që luajti Crabbe u arrestua dhe prandaj nuk ishte në gjendje të merrte pjesë në xhirim, prandaj ne shohim Blaise Zabinin.

8. Bellatrix shtatzënë
Gjatë filmimit të Princeshës së Gjysmë Gjakut, Helena Bonham Carter ishte shtatzënë. Kjo është arsyeja pse u vendos që të vishen në veshje të lirshme dhe të shmangin marrjen e ngushtë të saj duke e fshehur figurën e saj prapa mobiljeve dhe objekteve të tjera.

7. “I hapur në afërsi”.
Një tjetër kthesë interesante: libri i parë “Harry Potter” u botua në vitin 1998, viti kur Beteja e Hogwarts u zhvillua sipas librit të fundit.

6. Emocionet e vërteta
A e mbani mend atë skenë në filmin e parë kur studentët hyjnë në Sallën e Madhe për herë të parë për të marrë pjesë në Ceremoninë e Renditjes? Fytyrat e befasuara të fëmijëve në atë moment nuk janë duke filmuar: Danieli, Rupert dhe Emma ishin vërtet duke parë sallën për herë të parë.

5. Çfarë bën Cho Chang këtu?
A ju kujtohet Cho Chang, dashuria e parë e Potter, e cila gjithashtu bëri një paraqitje në filmin e fundit? Ajo kishte veshur një uniformë në shkollë dhe ishte në Hogwarts me studentë të tjerë sikur të ishte ende në shkollë. Cila është e çuditshmja? Pasi Cho është menduar të jetë një vit më e vjetër se Harry, kështu që ajo duhet të kishte diplomuar tashmë nga Hogwarts në atë kohë.

4. Patronët e Ron dhe Hermione nuk janë të rastit.
Patronus Ron Weasley është një qen i gjuetisë që përdoret për të kapur kafshë të tjera. Rastësisht, Patronusi i Hermionit është një vidër.

3. Ka pasur një arsye për ndryshimin e ngjyrës së flokëve të Nymphadora Tonks.
Në librat, Nymphadora Tonks është përshkruar si një magjistare që ka aftësinë për të ndryshuar pamjen e saj. Ajo adhuron flokët e kuqe, por i ndryshoi në ngjyrën vjollcë në filma. Arsyeja ishte për të parandaluar atë që të jetë i lidhur me Dolores Umbridge, e cila është e njohur për dashurinë e saj ndaj ngjyrës rozë.

2. Gruaja e Draco Malfoy ishte në të vërtetë e dashura e Tom Felton.
Në epilog, takojmë personazhet e rritur dhe fëmijët e tyre, përfshirë Draco Malfoy me gruan dhe djalin e tij.

1. Një tapet misterioz
Në Urdhrin e Feniksit, kur Harry po shqyrton pemën familjare të Siriusit, vëmë re se Blacks kanë një traditë të emërtimit të fëmijëve të tyre pas yjeve dhe yjeve: Sirius, Regulus, Bellatrix dhe Andromeda. Një detaj qesharak mund të shohim edhe në veshjen e tyre, pasi duket se familja e zezë kishte në veshjet e tyre detaje me logon e Starbucks.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here