Rekord fluturimesh komerciale u regjistruan të enjtën (6 korrik 2023) dhe kjo tregon se fluturimi po bëhet sërish më popullor.

Sot 250,381 avionë u ngritën në mbarë botën brenda 24 orëve – 134,386 prej tyre ishin fluturime komerciale, shifra rekorde! 

Kjo tregohet në një tabelë nga Flightradar24. Nganjëherë kishte mbi 20,000 avionë në ajër në të njëjtën kohë, pjesa tjetër janë kryesisht fluturime mallrash, transmeton Indeksonline.

Deri më tani, 25 korriku 2019 ishte dita kur u regjistruan më së shumti fluturime. Janë numëruar më shumë se 230,000 fluturime. 

Në vitin 2020, nga ana tjetër, pothuajse asgjë nuk fluturoi. Arsyeja për këtë ishin bllokimet dhe rregullat e koronës.

Rekordi i 6 korrikut mund të thyhet sërish këtë verë. Sipas statistikave, shumica e njerëzve shkojnë me pushime në fund të korrikut dhe në gusht.

Mesatarisht, 102,465 avionë fluturojnë në ditë. Fluturimet ushtarake nuk gjurmohen nga Flightradar24./Indeksonline/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here