Sado zhgënjyese dhe madje të sikletshme që mund të jenë, djegiet nga dielli ndodhin.

Lajmi i mirë? Është e thjeshtë të mësosh se si të trajtosh djegien nga dielli dhe ta mbash atë që të mos shkatërrojë pjesën tjetër të pushimeve.

  1. Mos u ekspozoni në dielli

Hapi i parë në trajtimin e djegies nga dielli është të dilni nga dielli (dhe mundësisht të kaloni në ambiente të mbyllura në ajër të kondicionuar). Sigurohuni që të mbuloni plotësisht djegien me veshje të lehta mbrojtëse ose kapele sa herë që dilni jashtë dhe kërkoni shpesh hije derisa djegia nga dielli të shërohet plotësisht.

  1. Freskohu në dush ose me kompresë të ftohtë

Nëse dhimbja dhe nxehtësia e djegies nga dielli po ju bëjnë të ndiheni keq, bërja e nje dushi të shpejtë të ftohtë ose aplikimi i kompresave të ftohta (si një peshqir i lagur) në zonat e prekura mund të sigurojë një lehtësim.

  1. Mbani lëkurën tuaj të hidratuar

Aplikoni xhel aloe vera për të qetësuar lëkurën tuaj të tharë dhe për të ndihmuar në lehtësimin e disa prej simptomave të djegies nga dielli. Lëkura juaj është më e ndjeshme ndaj irrituesve të mundshëm tani, kështu që përmbajuni balsamit të butë, pa aromë, pa kimikate.

  1. Kini kujdes shtesë për të qëndruar të hidratuar

Kur jeni në diell për periudha të gjata kohore, është e lehtë të nxeheni dhe të dehidratoheni , një djegie nga dielli do të tërheqë lëngun në trupin tuaj drejt sipërfaqes së lëkurës, duke ju vënë në një rrezik më të lartë të dehidratim. Për të kundërshtuar këtë rrezik, pini shumë ujë dhe lëngje të tjera joalkoolike për t’ju ndihmuar të jeni të hidratuar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here